USA: Gangsterzy faworyzowani w kolejce po organy

Jeden ze szpitali w Los Angeles przeszczepił wątroby czterem japońskim gangsterom w czasie, kiedy kilkuset miejscowych pacjentów zmarło, nie doczekawszy się takiego przeszczepu – informuje „Los Angeles Times”.Operacje w Centrum Medycznym Uniwersytetu Kalifornii (UCLA Medical Center) przeprowadził w latach 2000 – 2004 światowej sławy chirurg dr Ronald W. Basuttil – poinformował „Los Angeles Times” w wydaniu internetowym. W tym okresie w rejonie Los Angeles co roku umierało ponad 100 pacjentów oczekujących na przeszczep wątroby.

„Los Angeles Times” przyznaje, iż nic nie wskazuje, by uczelnia lub Basuttil wiedzieli, że pacjenci z Japonii mieli powiązania z tamtejszą mafią – yakuzą. Dziennik odnotowuje też, że w USA nie ma zakazu przeszczepiania organów cudzoziemcom oraz pacjentom z przestępczą przeszłością.

Najbardziej znanym z owych czterech Japończyków, którym dr Basuttil przeszczepił wątrobę jest Tadamasa Goto, szef gangu Goto- gumi. Miał on zakaz wjazdu do USA z powodu swej przestępczej działalności, ale w 2001 roku z pomocą FBI uzyskał wizą wjazdową w zamian za informacje o działalności japońskich gangów w Stanach. Ujawnił to dziennikowi „Los Angeles Times” Jim Stern, były szef wydziału FBI zajmującego się przestępczością azjatycką.

Gazeta dodaje, że FBI nie pomagała japońskiemu gangsterowi w samym załatwieniu przeszczepu. Stern jest przekonany, że Goto niewiele powiedział agentom FBI: „Nie sądzą, żeby dał im coś znaczącego. Przybył do Stanów, dostał wątrobę i śmiał się przez całą drogą powrotną”. Po operacji gangsterowi ponownie zakazano wjazdu do USA. UCLA odmówiła komentarza na temat dostania się Japończyka na listą kandydatów do przeszczepu w ciągu dwóch miesięcy od przybycia do Stanów.

„Los Angeles Times” przyznaje, że nie udało się ustalić, ile zapłacono uczelni i Busuttilowi za przeszczepienie wątrób Japończykom.

Źródło: onet.pl