Naukowcy stworzyli ludzko – zwierzęcy embrion

Brytyjscy naukowcy stworzyli ludzko-zwierzęcy embrion, źródło komórek macierzystych, informuje „Rzeczpospolita”, powołując się na ogłoszone przez Uniwersytet Newcastle wyniki badań. Szykuje się w związku z tym przełom w transplantologii, zapowiada gazeta.Embrion składa się z 99,9% ludzkiego materiału genetycznego i 0,1% zwierzęcego dokładnie tyle ile potrzeba by stworzyć powłoczkę z pozbawionej jądra komórki bydlęcej. Genom ludzki zaczerpnięto z banku komórek macierzystych.
Zarodek może zmienią oblicze medycyny pod warunkiem, że uda się wydobyć z niego komórki macierzyste. Wówczas możliwe stanie się hodowanie narządów na życzenie – będzie to niewątpliwie przełom w transplantologii czy terapii alzheimera.

Naukowcy zapewniają, że nie ma niebezpieczeństwa, iż z tych komórek wyrośnie monstrum. Po 14 dniach embriony zostaną zniszczone. Te hybrydy nie są i nigdy nie będą niczym więcej niż tylko grupą komórek – podkreśla prof. John Burn, dyrektor Institute of Human Genetics na Uniwersytecie Newcastle.

Te zapewnienia nie przekonują Kościoła. Jego przedstawiciele uważają manipulowanie ludzkimi zarodkami i genomem za niemoralne.

Źródło: Onet.pl