Pokazał się publicznie po przeszczepie całej twarzy

26-letni Dallas Wiens, któremu lekarze z bostońskiego Brigham and Woman’s Hospital w marcu przeszczepili całą twarz, po raz pierwszy pokazał się publicznie na konferencji prasowej. Mężczyzna stracił twarz i wzrok w 2008 r. podczas malowania budynku kościoła. Dotknął wtedy linii wysokiego napięcia, co spaliło mu całą twarz.

Mężczyzna podczas konferencji prasowej był w dobrym humorze. Oznajmił, że ma „dopiero 26 lat i jeszcze bardzo długie życie przed nim”. Dodał, że „nie ma słów, by opisać swoją wdzięczność wobec rodziny dawcy”. – Decyzja, którą podjęli, zmieniła moje życie i życie mojej córki. I dlatego z głębi mojego serca chciałbym serdecznie za to podziękować – mówił Wiens. Mężczyzna podziękował też lekarzom, którzy przeprowadzili operację.

Zaczyna odczuwać zapachy

Dallas mówił także, że teraz chce poświęcić jak najwięcej czasu swojej córce. Opowiadał, że gdy zobaczyła go po przeszczepie, podeszła do niego i powiedziała: – Tato, jesteś taki przystojny. Wiens przyznał również, że zaczyna odczuwać zapachy.

Stracił twarz w 2008 roku

Dallas Wiens stracił twarz i wzrok w 2008 r. podczas malowania budynku kościoła. Dotknął wtedy linii wysokiego napięcia, co spaliło mu całą twarz.

Jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów przeprowadzili lekarze z bostońskiego Brigham and Woman’s Hospital. Pobrali całą twarz od dawcy, którego nazwiska nie ujawniono, a następnie wszczepili Wiensowi nowy nos, usta, skórę twarzy oraz znajdujące się pod nią mięśnie i nerwy.

30 specjalistów, 15 godzin

Zabieg został sfinansowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych jako część wojskowych badań nad nowymi procedurami medycznymi. 15-godzinna operacja odbyła się w marcu i brało w niej udział aż 30 specjalistów.

Trzeci przeszczep na świecie

To trzeci na świecie pełny przeszczep twarzy. Pierwszy w marcu 2010 r. przeprowadzili chirurdzy ze szpitala Vall d’Hebron w Barcelonie. Operowali oni 31-letniego wtedy mężczyznę, który miał zniszczone 90 proc. twarzy (od linii włosów w dół) na skutek wypadku z bronią palną. Pod koniec czerwca tego samego roku francuscy lekarze przeszczepili 35-letniemu mężczyźnie całą twarz, wraz z gruczołami łzowymi i ruchomymi powiekami.

Źródło: tvn24