Dwa bijące serca u jednego mężczyzny – przeszczep

36-letni Tyson Smith przeszedł rzadką operację polegającą na wszczepieniu serca od dawcy i jednoczesnym pozostawieniu na miejscu jego własnego serca. Stan Smitha był poważny, ponieważ jedno serce nie radziło sobie z utrzymywaniem odpowiedniego ciśnienia krwi. Z dwoma sercami pacjent będzie mógł żyć normalnie.

Operację wykonano w ubiegłą niedzielę w szpitalu Thorton należącym do Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Chirurdzy umiejscowili przeszczepiane serce po prawej stronie osłabionego organu pacjenta. Teraz, osłuchując Smitha, można wyczuć puls w stereo.

Chirurg Jack Copeland powiedział, że przeprowadzona operacja to bardzo szczególny zabieg. Dodał, że choć niezwykle rzadko właśnie takie rozwiązanie jest najlepszym wyborem, to warto, by lekarze pamiętali o tej opcji.

Doktor Michael Madani z tego samego szpitala wyjaśnił, że zastąpienie serca Smitha organem od dawcy nie było możliwe, ponieważ pacjent cierpi na nadciśnienie płucne. Nowe serce nie poradziłoby sobie z utrzymaniem tak wysokiego ciśnienia. Jedynym rozwiązaniem było wspomożenie serca drugim.

Lekarze podają, że średni czas funkcjonowania „dodatkowego” serca po takim przeszczepie wynosi 10 lat. Smith opuści szpital za dwa tygodnie, a w ciągu kilku miesięcy powinien móc wrócić do normalnego stylu życia.