Udana operacja przeszczepu krtani w USA

Mieszkanka Kalifornii Brenda Jensen odzyskała głos po 11 latach dzięki udanej operacji przeszczepu krtani dokonanej przez brytyjskich i amerykańskich chirurgów – donoszą brytyjskie media.

Jest to dopiero druga w historii udana operacja tego rodzaju. Pierwszej dokonano w klinice w Cleveland w stanie Ohio w 1998 r.

Krtań jest ważnym organem nie tylko dlatego, że są w niej struny głosowe, lecz także dlatego, że ma żywotne znaczenie dla połykania i oddychania, a także obiegu powietrza w ciele. Od niego z kolei zależne są smak i powonienie.

52-letnia Jensen doznała uszkodzenia krtani 11 lat temu i mogła się porozumiewać tylko za pomocą ręcznego urządzenia elektronicznego. Musiała oddychać przez otwór w szyi i była karmiona rurką.

W trakcie skomplikowanej, trwającej 18 godzin operacji, pacjentce wymieniono uszkodzoną krtań i sześciocentymetrowy odcinek tchawicy.

– Operacja się udała, gdyż zgromadziliśmy wyjątkowe grono specjalistów z wielu dziedzin i zastosowaliśmy najnowsze techniki chirurgiczne i rehabilitacyjne, a także dzięki temu, że znaleźliśmy pacjentkę gotową poddać się zabiegowi i korzystać z nowej krtani – mówi prof. Gregory Farwell, który nadzorował operację.

Wprawdzie dawcą przeszczepionej krtani była kobieta, która zginęła w wypadku, ale pani Jensen mówi swoim własnym głosem.

Prof. Martin Birchall z University College w Londynie zaznacza, że operacja tego rodzaju jest wielkim technicznym przedsięwzięciem i nigdy nie będzie stosowana masowo. Wskazuje, iż w krtani jest więcej bardzo delikatnych włókien mięśniowych niż gdziekolwiek indziej w organizmie, a sama krtań spełnia wielorakie funkcje. – To najbardziej skomplikowany organ do naprawy – wyjaśnił.

Na operację zdecydowano się m. in. dlatego, że w 2006 r. pani Jensen przeszczepiono nerkę i trzustkę. Ponieważ w związku z tym przyjmowała leki immunosupresyjne. Oznacza to, że biorąc dodatkowe leki immunosupresyjne z powodu przeszczepu krtani nie byłaby narażona na większe ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Źródło: Rynek Zdrowia