Statystyki 2010 – Poltransplant

Minął kolejny rok, warto spojrzeć wstecz i oddać się refleksji nad rozwojem polskiej transplantologii w ciągu minionych 12 miesięcy. Rok 2010 należał do bardzo udanych pod względem ilości wykonanych przeszczepów ale też stopnia trudności operacji, m.in.przeszczep dłoni żołnierza GROM . Poniżej przedstawiamy wykresy oraz tabele które obrazują stan polskiej transplantologii w ubiegłym roku. Rozpoczynając analizę warto spoglądnąć na statystyki od roku 1999, aby porównać obecne osiągnięcia z sukcesami minionej dekady.

Czarnym momentem zwrotnym, rzecz można: załamaniem polskiej transplantologii był rok 2007, kiedy to ówczesny minister sprawiedliwości wypowiedział słynne słowa o doktorze Mirosławie G. Nieprzemyślane działanie, wypowiedź, spowodowała spadek zaufania społeczeństwa do tej metody leczenia co oczywiście skutkowało mniejszą ilością wykonanych przeszczepów a także niechęcią do deklarowania się jako pośmiertny dawca.Dzięki jednak ciężkiej pracy i licznym sukcesom polskich lekarzy, udało się odbudować pozytywny wizerunek transplantologii. Łącznie w roku 2010 przeszczepiono 1277 narządów, szczegółowy rozkład przedstawiony jest na wykresie poniżej.

Poprawiające się statystyki są dobrą informacją, ponieważ świadczy to o lepiej funkcjonującym systemie transplantologii jak również o coraz większej świadomości społeczeństwa. Jednak nie jest to stan zadowalający, w statystykach w Unii Europejskiej pod względem przeszczepów jesteśmy na 4 miejscu.. od końca, a to pokazuje ogrom pracy jaki przed nami stoi.

Autor: Paweł Klikowicz
Źródło wykresów: www.poltransplant.org.pl