Norman Shumway – wybitny transplantolog

Wczoraj obchodziliśmy urodziny, a dziś przypada rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych amerykańskich chirurgów, postaci która w ogromnym stopniu przyczyniła się do rozwoju transplantologii.

Norman E. Shumway, urodzony 9. lutego 1923 r.,  miał wstąpić na Uniwersytet w Yale, potem rozważał karierę prawniczą. Ostatecznie w 1943 r. jego studia na Uniwersytecie w Michigan przerwało powołanie do wojska.  Armia potrzebowała lekarzy, nie prawników, Norman przystąpił więc do testu oceniającego predyspozycje do wykonywania zawodu.  Test zaliczył.

Studiując medycynę na Uniwersytecie w Minnesocie, Shumway w 1954 r. asystował przy operacji naprawy ubytku przegrody międzyprzedsionkowej u dziecka. Po tym zabiegu, pierwszym tego typu zakończonym sukcesem, postanowił zostać kardiochirurgiem. W 1964 r przeprowadził pierwszą w USA udaną operację przeszczepienia serca. Pacjent, 54-letni robotnik Mike Kasperak, żył 14 dni.

Shumway całą swoją karierę zawodową poświecił badaniom mającym na celu udoskonalenie sposobu przeprowadzania transplantacji serca. Jego genialnym pomysłem było zastosowanie przy zabiegu cyklosporyny- substancji znacznie zmniejszającej ryzyko odrzucenia narządu przez organizm.

Szacuje się, że dzięki jego odkryciu, jak dotąd udało się przeprowadzić ponad 60 000 transplantacji serca, zakończonych sukcesem. Co najmniej tylu ludzi mogło cieszyć się dłuższym życiem, dzięki przypadkowi, który sprawił, że Norman Shumway postanowił zmienić swoje dotychczasowe plany i zostać lekarzem.

Zdjęcia z transplantacji serca wykonywanej przez Normana Shumway’a zobaczycie tutaj.

W sprawie pytania na Facebooku: wygrała osoba, która najszybciej udzieliła poprawnej odpowiedzi. W sprawie „dawcowej” niespodzianki skontaktujemy się osobiście ;-)

Autor: Aleksandra Bełdowicz (Dawca.pl)