Minęło 45 lat od pierwszego przeszczepu w Polsce

Mija dokładnie  16 436 dni, czyli 45 lat od pierwszej pomyślnej operacji przeszczepienia nerki w Polsce. Operacja ta była milowym krokiem w polskiej medycynie i  odbyła się w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Trwała 55 minut. Był to 621 taki zabieg na świecie. By upamiętnić ten sukces polskiej medycyny, 26 stycznia obchodzony jest Dzień Transplantologii.

Warto wspomnieć, że historia transplantologii sięga już czasów starożytnych, kiedy to w Indiach próbowano tworzyć nos z ludzkiej skóry. W średniowieczu były próby przeszczepiania kończyn. Jednakże, przełomem okazał się wiek XX. Na początku prace i eksperymenty związane z tą tematyką prowadził francuski chirurg A. Carrel, który podejmował próby przeszczepów u zwierząt. Niestety, problemem było ciągłe odrzucanie przeszczepionego narządów, stad zaczęto się zastanawiać, co jest przyczyną. Kolejnym przełomem było okrycie zgodności tkankowej, co znów pozwoliło na rozwój transplantologii.

Rok 1954 jest największym przełomem.. W Bostonie Joseph Murray i John Merrill dokonali pierwszego udanego przeszczepu nerki na świecie. Ten rok to niewątpliwie jeden z najważniejszych w historii medycyny, a co więcej, jest to moment, od którego medycyna transplantacyjna nabrała dużego rozpędu. Polska nie odbiega znacząco pod względem historii od reszty świata, dzieli nas tylko 10 lat.

26 stycznia jest zatem datą istotną, która powinna wzbudzić refleksję oraz dyskusję na temat transplantologii i podjęcia decyzji bycia świadomym dawcą narządów, do czego jako zespół Dawca.pl zachęcamy.