Program edukacyjny ma zachęcić do przeszczepów rodzinnych

Jedynie 3 proc. przeszczepów nerek w Polsce to przeszczepy rodzinne. Inicjatorzy kampanii „Bliscy sobie” uważają, że tak mała liczba wynika z niewiedzy na temat przeszczepów, chcą tę sytuację zmienić dzięki programowi edukacyjnemu. Program przygotowuje, we współpracy z krajowym konsultantem ds. transplantologii prof. Wojciechem Rowińskim, Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (Nefron) – poinformował PAP prezes Nefronu Dariusz Aksamit.

Organizatorzy kampanii zamierzają w stacjach dializ organizować spotkania informacyjne z pacjentami i ich rodzinami, na które będą zapraszać również rodzinnych dawców i biorców nerek. Program edukacyjny będzie kierowany także do personelu stacji dializ, aby potrafił on zachęcać do przeszczepów rodzinnych.

Krajowy konsultant ds. transplantologii podkreślił, że w Norwegii odsetek przeszczepianych nerek od żywych dawców stanowi 45 proc. ogółu, natomiast w Stanach Zjednoczonych przeszczepiane nerki w większości pochodzą od żywych dawców. Zaznaczył też, że średni czas dobrego funkcjonowania nerki od żyjącego dawcy to 14-15 lat, w porównaniu z 9 latami od dawców nieżyjących.

Rowiński zaznacza, że do pełni zdrowia wystarczy praca jednej nieobciążonej schorzeniami nerki. „Oczywiście dawca nerki musi być osobą w pełni zdrową” – zaznacza. „Należy uświadomić społeczeństwo, że przeszczep rodzinny przynosi wiele korzyści nie tylko biorcy, ale także i dawcy” – dodaje.

„Dawcy żyją dłużej, gdyż przez 10 lat po pobraniu narządu znajdują się pod opieką szpitala, przechodzą regularne badania i bardziej dbają o zdrowie. Sama operacja pobrania narządu jest bezpieczna dla dawcy, a groźne dla zdrowia powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko. Statystyki medyczne pokazują, że pobranie narządu od dawcy żywego zwiększa szanse na powodzenie przeszczepu a organ służy biorcy znacznie dłużej niż pacjentom, którzy otrzymali narząd od zmarłego” – podkreślił Rowiński.

Pacjenci dializowani spędzają na stacji dializ średnio po 4-5 godz. trzy razy w tygodniu. Nerki nie ulegają regeneracji, dlatego też w przypadku niewydolności nerek dializa jest prowadzona do końca życia lub do chwili, gdy znajdzie się narząd do przeszczepu. W Polsce przeszczepia się wszystkie dostępne nerki – liczba transplantacji zależna jest wyłącznie od liczby dawców.

Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Jest częścią Krajowej Izby Gospodarczej. Dziś zrzesza operatorów ok. 160 (z ok. 250) publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce. Przy Nefron powołano Komitet Naukowy, złożony z wybitnych przedstawicieli środowiska nefrologicznego w kraju.

Źródło: PAP