Nergal już po przeszczepie

Mimo utrudnień pogodowych, szpik dla Adama Darskiego dotarł do kliniki i już udało się przeprowadzić przeszczep – dowiedzieliśmy się na oddziale Hematologii i Transplantologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Przyczyną opóźnienia w przeprowadzeniu zabiegu była burza śnieżna we Frankfurcie.

Przesyłki z komórkami macierzystymi miały dolecieć samolotem do Gdańska w piątek po południu. Na miejscu były jednak dużo później i dopiero późnym wieczorem udało się przeprowadzić zabieg.

Chorobą Nergala, wokalisty zespołu Behemoth, żyła cała Polska. Na początku sierpnia artysta oświadczył, że jest chory na białaczkę. Trafił do Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Okazało się, że konieczny jest przeszczep szpiku. Na początku listopada Nergal poinformował, że znalazł się dla niego dawca i oczekuje na przeszczep.

Adam Darski przez najbliższe 4 tygodnie będzie przebywał w ścisłej izolacji. O tym, jak jego organizm zareagował na przeszczep będzie wiadomo za ok. 3 miesiącach.

Przyjaciele muzyka oraz jego partnerka piosenkarka Doda zorganizowali akcję, w której zachęcali do rejestrowania się jako dawcy szpiku. Głośna akcja szukania dawcy szpiku dla muzyka trwała ok. trzy miesiące. W jej trakcie w kraju zarejestrowało się ok. 30 tys. potencjalnych dawców. To jedna trzecia liczby wszystkich osób zarejestrowanych w bankach szpiku w kraju. Obecnie jest ich ok. 108 tysięcy.

Jak już pisaliśmy, w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba transplantacji szpiku wzrosła w Polsce ponad 130-krotnie. To jednak wciąż za mało w stosunku do ogromnych potrzeb. Nasz wskaźnik liczby transplantacji jest nadal 2-krotnie niższy niż w Europie.

Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego Transplantacji Poltransplant wynika, że dzięki polskim dawcom dokonuje się rocznie około 25 proc. przeszczepów. Do wykonania pozostałych zabiegów konieczne jest pozyskanie szpiku z zagranicznych źródeł, głównie z Niemiec, gdzie liczba dawców przekroczyła już 4 mln.

Źródło: tvn24.pl/Rynek Zdrowia (zdjęcie ze strony: behemoth.pl)