Przeszczepili serce sześciomiesięcznemu dziecku

a
Kardiochirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu pobili kolejny rekord – przeszczepili serce sześciomiesięcznemu Allankowi. To najmłodszy pacjent po transplantacji w Polsce.

Do tej pory takim pacjentem była Ula spod Poznania, która cierpiała na rzadki rodzaj kardiomiopatii. Lekarze z Zabrza przeszczepili jej serce dwa lata temu, kiedy miała zaledwie siedem miesięcy.

Teraz przyszła kolej na Allanka. – Urodził się z ciężką wadą serca, która nie nadawała się do operacji. Z powodu chorego serca nie rozwijał się jak zdrowe dziecko. Nie jadł, nie przybierał na wadze, słowem nie rósł. Kiedy przeszczepialiśmy mu serce, ważył tylko 5 kg. Teraz przybrał już do 7 kg i rodzice są zachwyceni tym, jak się rozwija. My zaś dziękujemy tym, którzy sprawili, że znalazł się dla niego dawca – mówi prof. Marian Zembala, szef ŚCChS.

Transplantacja Allanka odbyła się trzy tygodnie temu, ale dopiero w środę lekarze z Zabrza podali wiadomość o niej. Teraz chłopczyk jest już w domu w Zabrzu. W czwartek wraz z rodzicami weźmie udział w spotkaniu w zabrzańskim centrum, które zorganizowano z okazji 25. rocznicy pierwszej w Polsce transplantacji serca, którą 5 listopada 1985 roku, także w Zabrzu, przeprowadził prof. Zbigniew Religa. Na spotkaniu będą także inni pacjenci po przeszczepie oraz 103-letnia pacjentka, najstarsza w Polsce, której wszczepiono by-passy. To także rekord zabrzańskich kardiochirurgów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice