W serialu ?Pierwsza miłość? doszło do sytuacji, która może zaszkodzić polskiej transplantologii i podkopuje wieloletnie wysiłki edukacyjne środowiska transplantologicznego. Chodzi o  niedopuszczalne postawienie znaku równości pomiędzy śmiercią mózgu a śpiączką. Nie powinno mieć to miejsca, ponieważ są to dwa odmienne stany fizjologiczne.

Cytując informację ze strony producenta ATM Grupa S.A. z dnia 19 września 2017 r.  czyli bohaterka umarła. Jednak w kolejnym komunikacie dot. kolejnego odcinka z dnia 2 października 2017 r.  pojawia się kolejna informacja:  ?Sabina (Urszula Dębska) wybudza się ze śpiączki!?.

?Jest to skandaliczna sytuacja, która w mediach z dużą oglądalnością nie powinna mieć miejsca.? ? podkreśla Paweł Klikowicz, koordynator Dawca.pl ? ?Rozumiem, że dla producentów oglądalność jest  ważna, ale jej budowanie nie powinno odbywać się poprzez przekazywanie niewiarygodnych i nieprawdziwych informacji. Może to negatywnie odbić się na polskiej transplantologii, która od lat pracuje nad zwiększeniem liczby przeszczepów.?

Wyjaśnienie pojęć:

Śmierć mózgu  jako całości można stwierdzić dopiero wtedy, gdy zdiagnozuje się śmierć pnia mózgu, czyli trwałe i nieodwracalne ustanie jego funkcji (co niekoniecznie oznacza natychmiastową śmierć wszystkich komórek mózgu). Jej stwierdzenie jest warunkiem koniecznym, ale i wystarczającym, aby uznać śmierć człowieka.

Śpiączka to głębokie, acz odwracalne zaburzenie świadomości i przytomności, związane z rozpadem cyklu czuwania i wzbudzenia, objawiające się brakiem reakcji nawet na silne bodźce oraz uogólnionym bezruchem.

Jak widać, są to dwa różne stany fizjologiczne, które nie mogą mieć znaku równości pomiędzy sobą. Trzeba bardzo stanowczo podkreślić – nie ma możliwości wybudzenia się ze śmierci mózgu.

W roku 2016 dokonano 1469 przeszczepów od zmarłych dawców, zaś aktualnie na przeszczep oczekuje 1709 osób.  Mimo, że liczba przeszczepów wzrasta to  opisane sytuacje podważające wiedzę medyczną mogą spowodować negatywne skutki w postaci zwiększonej ilości zgłoszonych sprzeciwów.

Niezwykle ważne jest zatem, aby media przedstawiały stan faktyczny medycyny oraz zwracały uwagę na weryfikację informacji.

Źródła: