Dwa wyjątkowe przeszczepienia płuc w Szpitalu Wojewódzkim

W czerwcu br. lekarze z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej PUM naszego szpitala wykonali 50 przeszczep płuc. Nowy narząd otrzymała pani Grażyna Mocarska, która z każdym dniem czuje się coraz lepiej. Tydzień temu nasi lekarze jako pierwsi w Polsce przeszczepili dolne płaty płuc dawcy w miejsce całych płuc biorcy. To szansa dla osób niskiego wzrostu oraz nadzieja na przeszczepy w przyszłości od żywego dawcy.

Mozolne zespalanie oskrzela i naczyń płucnych.Pierwszy przeszczep płuc odbył się w Zdunowie w 1996 roku. 8 czerwca zespół transplantacyjny wykonał 50 przeszczepienie u pani Grażyny Mocarskiej.

– To dla nas ważne wydarzenie, ponieważ wchodzimy tym samym do grona doświadczonych ośrodków transplantacyjnych ? mówi prof. Tomasz Grodzki, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM SPWSZ

U pacjentki 3 lata temu zdiagnozowano zwłóknienie płuc. Z każdym miesiącem było co raz gorzej ? każda czynność stawała się ogromnym wysiłkiem i nie było można tego zatrzymać. Jedynym ratunkiem był przeszczep.

Pacjentka na czas oczekiwania na operację przeniosła się z rodzinnej Małopolski do Szczecina. W czerwcu zadzwonił telefon z informacją, że jest dawca.

– Kiedy dowiedziałam się, że są płuca, to była to nieopisana radość ? mówi pani Grażyna. ? Szybko się pozbierałam, codzienni ćwiczę. Wchodzenie po schodach wciąż jest wyzwaniem, ale o stokroć mniejszym. Dla mnie to drugie życie, za które z całego serca dziękuję.

Z kolei w ubiegłym tygodniu zespół transplantacyjny jako pierwszy w Polsce przeszczepił płaty dolne płuc większego dawcy w miejsce całych płuc mniejszego biorcy. To szansa dla pacjentów niskiego wzrostu oczkujących na transplantację.

– Ta metoda wyrównuje szansę pacjentów na przeszczep ? mówi dr. hab. n. med. Bartosz Kubisa, kierownik zespołu transplantacyjnego. ? Do tej pory szanse na przeszczep pacjentów niskiego wzrostu były niewielkie. Nowa metoda daj  światło nadziei do przeszczepiania płuc u dzieci, a także do rozwoju programu przeszczepów od żywego dawcy.