Przełomowa operacja przeszczepienia nerek w Szczecinie

Dwie pary: jedna w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie, druga w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie:  dzięki współpracy dwóch ośrodków z powodzeniem przeprowadzono pierwsze w Polsce przeszczepienie krzyżowe równolegle w dwóch miejscach.

Fot. Jarek Romacki (10)Pan Adam Miszczak, pacjent SPWSZ w Szczecinie od wielu lat cierpiał na przewlekłą chorobę nerek, poddawany był hemodializom. Swoją nerkę chciała mu oddać jego  żona, Aurelia. Niestety ze względu m. in. na niezgodność grupy krwi nie było to możliwe.

Dzięki ścisłej współpracy Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie ze Szpitalem Dzieciątka Jezus w Warszawie, udało się znaleźć parę, która była w podobnej sytuacji. Po szczegółowych badaniach w grudniu 2016 roku okazało się, że mogą oni krzyżowo być dla siebie dawcami nerek (pacjentka ze Szczecina była dawcą dla pacjentki z Warszawy, natomiast pacjent z Warszawy był dawcą dla pacjenta ze Szczecina).

Zgodę na przeszczepienie, zgodnie z ustawą o przeszczepianiu narządów, wyraziła Komisja Etyki Krajowej Rady Transplantacyjnej. Następnie zgoda została wydana przez Sądy Rejonowe par w miejscu ich zamieszkania.

Termin operacji wyznaczono na dzień 7 marca 2017 roku. Koordynatorzy skorelowali działania zespołów transplantacyjnych tak, aby skrócić czas od pobrania do przeszczepienia do minimum.

Mniej więcej w tym czasie pobrano nerkę od pacjentki w Szczecinie oraz od pacjenta w Warszawie. Narządy zostały przetransportowane samolotem rejsowym na trasie Warszawa ? Goleniów ? Warszawa.  Łącznie zajęło to ok. 6 godzin.

Skład zespołu transplantacyjnego w Szczecinie, który brał udział w krzyżowym przeszczepie 7.03.2017 roku:

  • dr hab. n. med. prof. PUM Marek Myślak
  • dr. n. med. Samir Zeair
  • dr  n. med. Tomasz Śluzar
  • dr. n. med. Monika Pakosz – Golanowska
  • dr. n. med. Małgorzata Czupryńska
  • Jerzy Myśliwiec (koordynator Poltrasplantu)

Liczba przeszczepów nerek wciąż jest zbyt mała w stosunku do liczny osób, które oczekują na nowy narząd. Pobrania narządów od dawców zmarłych ratują wiele osób, jednak na nową nerkę w całym kraju wciąż oczekuje ponad 1600 osób

Dlatego przyszłością polskiej transplantologii i nadzieją dla wielu pacjentów są właśnie przeszczepienia od dawców żywych: przeszczepienia rodzinne, krzyżowe oraz łańcuchowe.

Film z wtorkowej operacji w Szczecinie:

Fot + Video: Jarek Romacki
Źródło: SPWSZ w Szczecinie