Pierwszy na świecie jednoczesny przeszczep obu dłoni u dziecka. „Są fajne”

Amerykańscy chirurdzy ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii dokonali pierwszego na świecie przeszczepu obu dłoni u dziecka. Kilka lat temu lekarze musieli amputować obie dłonie i obie stopy ośmioletniemu Zionowi Harvey’owi, który cierpiał z powodu ciężkiej infekcji. Dziś chłopiec może cieszyć się nową parą dłoni, którą otrzymał od anonimowego dawcy.

przeszczep reki– Nie czuję różnicy – powiedział chłopiec po udanym zabiegu chirurgicznym. – Ponieważ jestem tą samą osobą, co zawsze, ale z fajnymi, nowymi dłońmi – wyjaśnił rezolutnie.

Zion jeszcze wcześniej przeszedł operację przeszczepu nerki, ma także protezy stóp. Wszystko przez ciężką infekcję, na jaką cierpiał kilka lat temu, i której natura do dziś nie jest znana. Prowadziła ona do poważnych komplikacji, a jedynym ratunkiem dla życia Ziona była amputacja stóp i dłoni.

Cztery drużyny chirurgów

Teraz chłopiec ma nowe dłonie, dzięki lekarzom z Filadelfii. W lipcu (data operacji nie została ujawniona, by chronić tożsamość dawcy) zespół chirurgów, który dokonał historycznego przeszczepu, został podzielony na cztery drużyny. Dwie z nich skupiły się na pobraniu obu dłoni od dawcy, a pozostałe dwie na przeszczepieniu ich chłopcu.

Najpierw metalowymi paskami i śrubami chirurdzy połączyli kości, a potem złączyli żyły i tętnice. Gdy do nowych dłoni Ziona wpłynęła krew, chirurdzy połączyli mięśnie, ścięgna i nerwy.

– Byłam bardzo nerwowa w trakcie operacji – mówiła potem matka chłopca Pattie Ray. – Kiedy mi powiedzieli, że zakończyła się sukcesem, odetchnęłam z ulgą – opowiadała.

Sięgnął po pizzę… i zjadł ją

Od czasu operacji ręce Ziona codziennie są poddawane zabiegom rehabilitacyjnym. – Każdego dnia jest coraz lepiej – powiedziała we wtorek jego mama. – Wczoraj był w stanie sięgnąć po kawałek pizzy i włożyć go do buzi – dodała.

Według lekarzy, po skończonej rehabilitacji Zion będzie w stanie rzucać piłką i wykonywać swoimi dłońmi wiele innych czynności, których dotychczas nie mógł.

Pattie Ray powiedziała, że po wypisaniu ze szpitala, Zion urządzi imprezę, by pochwalić się swoimi nowymi rękoma przed znajomymi. – Ma nadzieję zainspirować inne osoby – mówiła dumna mama.