Od 54 dni jej mózg był martwy. Mimo to urodziła dziecko

Była w 22. tygodniu ciąży, kiedy przeszła krwotok śródmózgowy, co spowodowało śmierć jej mózgu. Rodzina zdecydowała się utrzymać ją przy życiu do momentu przyjścia na świat dziecka. Trwało to 54 dni.

e90337da-6813-11e3-b5e4-0025b511229eKarla Perez i jej partner mieli już trzyletnią córkę. W 22. tygodniu ciąży z drugim dzieckiem kobieta przeszła krwotok śródmózgowy.

Mieszkająca w stanie Nebraska kobieta cierpiała od dzieciństwa na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), które powoduje niszczenie stawów i ciężką niesprawność oraz prowadzi do uszkodzenia wielu narządów. Często kobiety cierpiące na to schorzenie mają problemy z zajściem w ciążę w związku z zażywaniem dużej ilości leków, które mają kontrolować chorobę i łagodzić ból.

Kiedy więc kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży, odstawiła wszystkie leki. – Ciąża była dla niej bardzo ważna, dlatego zdecydowała się zrezygnować z leków do czasu porodu – opowiada lekarka prowadząca Perez.

Rodzina utrzymała ją przy życiu

Jak przyznaje, kobieta nigdy nie mówiła o swoim bólu. Gdy 8 lutego bardzo rozbolała ją głowa, położyła się licząc, że dolegliwości przejdą. Już się nie obudziła. Została przewieziona do szpitala, gdzie stwierdzono  krwawienie wewnątrzczaszkowe, co spowodowało śmierć mózgu. Nie jest do końca jasne, jak doszło do krwotoku.

Rodzina i lekarze zdecydowali, że spróbują uratować dziecko. – W 22. tygodniu ciąży dziecko nie może rozwijać się poza macicą kobiety, dlatego musieliśmy utrzymać Perez przy życiu tak długo, jak to było możliwe – wyjaśnia Todd Lovgren z kliniki, gdzie przebywała pacjentka.

Po 54 dniach, 4 kwietnia, w wyniku cesarskiego cięcia przyszedł na świat chłopiec o imieniu Angel. Karla Perez zmarła dwa dni później. Stan chłopca jest stabilny. Informację o zdarzeniu podano do publicznej wiadomości dopiero teraz.

Perez przekazała swoje nerki, wątrobę i serce do przeszczepu.

Tego typu porody są rzadkością. Poprzedni przypadek urodzenia dziecka przez kobietę z obumarłym mózgiem stwierdzono w USA w 1999 roku.

Źródło: tvn24 / Washington Post
Fot. shutterstock