Szpital we Wrocławiu chce przeszczepiać ręce

Transplantolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu będą przeszczepiać pacjentom ręce. Prawdopodobnie pierwsze operacje odbędą się jeszcze w tym roku. Wrocław może być trzecim ośrodkiem tego typu w Polsce, po Trzebnicy i Gliwicach.

5bf8e6d6-eb4e-11e4-ba27-0025b511226eLekarze z USK przy przeszczepie rąk będą współpracować ze słynnymi chirurgami ze szpitala w Trzebnicy.

? Krajowa Rada Transplantologii przyjęła pozytywnie nasz wniosek o przeszczepianie kończyn górnych, zwłaszcza że w szpitalu mamy już chirurgię ręki. Aby móc wykonywać takie zabiegi, trzeba jeszcze skompletować zespół i przygotować się sprzętowo – mówi dr Paweł Chudoba, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej.

Brakuje dawców

We Wrocławiu są już trzy ośrodki przeszczepowe, gdzie dokonuje się transplantacji nerek, wątroby i serca: w szpitalu wojskowym przy ul. Weigla, w szpitalu przy ul. Kamieńskiego i w USK przy ul. Borowskiej. W tym roku łącznie wykonano w nich 12 przeszczepów, głównie nerek.

? W Polsce jest już 25 ośrodków transplantacyjnych. Niestety nie przekłada się to na zwiększenie ilości przeszczepów, ponieważ wciąż brakuje dawców ? ubolewa dr Chudoba.

Niewiele przeszczepów rodzinnych

Liczba przeszczepów od kilku lat nie rośnie. Nie przybywa zwłaszcza żywych dawców do przeszczepów rodzinnych. ? W USA 50 proc. przeszczepów nerek jest od żywych dawców, w Polsce jest zaledwie 4 proc. ? potwierdza dr Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej USK.

I dodaje, że brakuje świadomości pacjentów i ich rodzin, jeśli chodzi o przeszczepy rodzinne.

Aby zwiększyć świadomość lekarze transplantolodzy prowadzą więc akcję edukacyjną w szkołach i stacjach dializ. Na Dolnym Śląsku dializowanych jest 1,6 tys. osób. ? Jedna nerka spokojnie wystarcza do życia, nie skraca go ani nie pogarsza jego jakości. Dowodzą tego choćby wieloletnie badania w USA ? podkreśla prof. Romuald Zdrojowy, kierownik Kliniki Urologii Onkologii Urologicznej w USK.

Źródło: tvn24.pl