Pierwszy w historii przeszczep penisa się udał!

Lekarze z Republiki Afryki Południowej przeprowadzili pierwszy w historii przeszczep penisa. Pacjentem był 24-letni mężczyzna, który utracił swój organ w związku z komplikacjami po przebytym zabiegu obrzezania. 9-godzinny zabieg odbył się 11 grudnia ubiegłego roku w ramach eksperymentalnego programu, prowadzonego przez naukowców z Tygerberg Hospital i University of Stellenbosch. Jak dziś poinformowano, zabieg się udał i pacjent odzyskał wszelkie funkcje przeszczepionego organu.

00042IMMAD3CHFN1-C116W Afryce Południowej potrzeba tego typu zabiegów jest większa, niż w innych częściach świata w związku z tym, że wielu mężczyzn traci penisy w wyniku komplikacji po przeprowadzanych w myśl tradycyjnego rytuału zabiegów obrzezania– mówi Andre van der Merwe, szef instytutu urologii University of Stellenbosch, który kierował zespołem prowadzącym transplantację.

Tradycyjny rytuał obrzezania przechodzą co roku tysiące młodych mężczyzn z plemienia Xhosa. W wyniku komplikacji po zabiegu nawet do 250 z nich traci swoje penisy. Po sukcesie pierwszej operacji przeszczepu lekarze planują przeprowadzenie ich u kolejnych 9 mężczyzn. Nie ujawnili na razie, kiedy do nich dojdzie.

Żródło: RMF FM
Fot: Lekarze uczestniczący w zabiegu /Stellenbosch University/