Kolejny udany przeszczep płuc w szczecińskim szpitalu

Lekarze ze Zdunowa po raz ósmy w tym roku przeszczepiając płuca uratowali życie pacjenta.

142100_r0_620To sukces całego zespołu – mówi w rozmowie z Radiem Szczecin profesor Tomasz Grodzki. Nad ranem w szpitalu w Zdunowie zakończyła się udana operacja przeszczepu płuc 60-letniej pacjentce z Warszawy. Jak mówi profesor – trudno było znaleźć organ, bo odczyny immunologiczne dyskwalifikowały większość dawców. Mówiąc wprost, nie było zgodności i płuco omal nie zostało odrzucone.

– Odrzut występuje prawie zawsze, ale na pewnych etapach jest on możliwy do kontrolowania. Jeżeli jest niekorzystna reakcja immunologiczna to czasami wymyka się to spod kontroli, ze złymi skutkami dla biorcy – tłumaczy profesor Grodzki.

Tym razem zgodność z dawcą z Katowic była wysoka i pacjentka, która chorowała na zaawansowaną rozedmę płuc i była poddawana tlenoterapii – dziś czuje się dobrze. Jak tłumaczy profesor Grodzki, dołączyła do dużej rodziny przeszczepionych, bo ci pacjenci stale, do końca życia, są pod opieką zespołu lekarzy w Zdunowie.

– Drżeć będziemy zawsze. Chorzy już do końca dni są z nami w stałym kontakcie – przyjeżdżają m.in. na kontrole czy modyfikacje leczenia – mówi prof. Grodzki.

Ten świąteczny przeszczep był 21 przeprowadzonym przez zespół transplantologów szpitala w Zdunowie. Jak oceniają specjaliści, w Polsce powinno przeprowadzać się rocznie od 100 do 150 tych operacji. Wykonywanych jest tylko kilkanaście, w klinikach w Zabrzu i właśnie w Szczecinie.