Pierwszy przeszczep płuca w Poznaniu!

Na taką wiadomość czekaliśmy od kilku lat – zespół poznańskich lekarzy pod kierownictwem prof. Wojciecha Dyszkiewicza przeszczepił po raz pierwszy w Poznaniu płuco. Biorca ma 45 lat i pochodzi z Wielkopolski. Dawcą został 27-latek z Poznania po wylewie.

20130131_NYT_Rebecca_Tomczak_0153Lekarze z wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii przy ul. Szamarzewskiego przeszczepili 45-latkowi prawe płuco. Zabieg miał miejsce w ostatnią sobotę. Mężczyzna chorował od lat na rozedmę, od lat też cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Na razie czuje się dobrze, jest przytomny. Jego stan lekarze oceniają jako stabilny.

Kluczowy tydzień

Lekarze na razie ostrożnie wypowiadają się na temat sukcesu zabiegu: – Kluczowe jest siedem dni od operacji – mówi prof. Aleksander Barinow-Wojewódzki, dyrektor szpitala. I dodaje, że dawcą został 27-latek z Poznania po wylewie.

Od dwóch lat Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii przy Szamarzewskiego działa supernowoczesny blok operacyjny przystosowany m.in. do transplantacji. Poznańscy lekarze szkolili się w Zabrzu i w Belgii. W maju tego roku przeszli kolejne szkolenia. „Odegrali przeszczep płuca. Są gotowi na premierę ” – pisaliśmy w maju.

Przeszczep płuc należy do najtrudniejszych. Rok po transplantacji przeżywa 80 proc. chorych. Pięć lat od przeszczepu – już tylko 50-60 proc. Mimo to dla setek chorych z mukowiscydozą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płucną przeszczep to jedyna szansa na przedłużenie życia

W Polsce Poznań jest trzecim ośrodkiem, który wykonał trudny przeszczep płuca. Przed naszym miastem takie operacje wykonywano w Zabrzu i Szczecinie.

Nowe serce

To niejedyna dobra wiadomość. Kolejną transplantację serca przeprowadził też w ostatnich dniach Szpital Przemienia Pańskiego przy ul. Długiej w Poznaniu. Nowe serce dostał trzydziestokilkuletni Marcin Ochraniak, który od siedmiu miesięcy leżał na oddziale kardiochirurgii i transplantologii przy Długiej podłączony do aparatury. Marcin wystąpił tej jesieni w filmie na rzecz idei przeszczepów w Polsce. Pisaliśmy o jego tragicznej sytuacji kilka dni temu.

Źródło: gazeta.pl
Fot.