Zasłużeni dawcy przeszczepów otrzymali odznaczenia od Ministra Zdrowia

2 października 2014 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyła się pierwsza część uroczystości wręczenia odznak „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Są one przyznawane przez ministra zdrowia dawcom narządów oraz osobom, które dwukrotnie oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki.

galeriaPodczas uroczystości minister Bartosz Arłukowicz serdecznie dziękował dawcom, podkreślając, że przeszczep to największy dar, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Zaznaczył, że transplantologia w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, m.in. dzięki wielu wybitnym specjalistom w tej dziedzinie, jednak bez dawców pomoc osobom potrzebującym przeszczepu byłaby niemożliwa.

Honorowym gościem pierwszej części uroczystości była Pani Elżbieta Klimas, która jest dawcą rodzinnym. Pani Elżbieta oddała nerkę swojemu synowi – Pawłowi.

Uroczystość nadania odznaczeń odbyła się już po raz piąty. W latach 2009 – 2014 odznaką „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” uhonorowano 482 osoby. Według danych Poltransplantu w Polsce w 2013 r. dokonano 1612 przeszczepień, a do końca września 2014 r. – 1211.

To wydarzenie jest również ważnym elementem działań na rzecz rozwoju polskiej transplantologii, prowadzonych obecnie w ramach programu wieloletniego na lata 2011 – 2020 pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”.

galeria (3)Rozwój medycyny spowodował, że transplantologia już od wielu lat jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. W Polsce działa 116 ośrodków przeszczepiających komórki, tkanki i narządy – w tym 38 ośrodków przeszczepiających nerki. Liczba narządów do przeszczepiania jest jednak wciąż zbyt mała w stosunku do potrzeb.

Dlatego minister Arłukowicz zaapelował do uczestników spotkania o szerzenie idei transplantacji, której są żywym przykładem, by dzięki ich osobistym doświadczeniom jak najwięcej osób zrozumiało, jak ważne jest dawstwo. „Transplantologia rozwija się bardzo dynamicznie. I za tym szybkim postępem naukowym musi iść także zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej dawstwa narządów” – dodał.

Druga część uroczystości wręczenia dawcom odznak „Zasłużony Dawca Przeszczepu” odbędzie się 21 października 2014 r w Ministerstwie Zdrowia.