Olsztyn: 100 nowych szans na życie!

Ośrodek Transplantologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie dokonał setnego przeszczepu nerki, a tym samym zapewnił 100 nowych szans na lepsze życie!

uid_7fd7f9417eace5b6d1f5139f8da1c5731408521054302_width_700_play_0_pos_3_gs_0W ostatnich dniach zespół transplantologiczny z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, pod kierunkiem chirurga transplantologa dr hab. n. med. Maciej Słupskiego, dokonał setnego przeszczepu nerki. Pacjentem był 55- letni mężczyzna z województwa podkarpackiego.

Nie byłoby to możliwe bez zorganizowanej i ścisłej współpracy specjalistów transplantologii, chirurgii, anestezjologii i intensywnej terapii, neurochirurgii, neurologii, koordynatorów transplantacyjnych, pielęgniarek anestezjologicznych i instrumentariuszek oraz pielęgniarek opiekujących się zarówno dawcami, jak i biorcami oraz bez współpracy z ośrodkami:

  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie;
  • SPZOZ MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie;
  • SPZOZ w Działdowie;
  • Pro-Medica w Ełku;
  • Szpital Powiatowy w Bartoszycach im. Jana Pawła II;
  • Szpital Giżycki;
  • PZOZ w Ostródzie.

Pierwszego przeszczepienia nerki w WSS w Olsztynie dokonał dr Andrzej Kobryń 27 listopada 2010 roku, wraz z dr. Piotrem Malinowskim oraz z dr. Rafałem Dryznerem. To przeszczepienie otworzyło nowy rozdział zarówno w historii WSS w Olsztynie, jak i regionu. Nie można zapomnieć o jednej z najistotniejszych kwestii: o dawcach, którzy za życia wyrazili chęć oddania swoich organów, aby ratować życie i zdrowie innym. Nie można też nie wspomnieć o ich najbliższych, którzy w ich imieniu przekazali wolę lekarzom. Dzięki tej przemyślanej i jednej z najważniejszych decyzji w życiu, mieli ogromny wpływ na historię życia innych osób. Szacuje się, że narządy jednego dawcy mogą uratować lub przedłużyć życie siedmiu osobom.

Osoba wyrażająca zgodę na oddanie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia dla ratowania życia i przywracania zdrowia ludziom chorym może nosić przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie woli. Takie oświadczenie woli ma charakter informacyjny i nie zwalnia lekarza, mającego zamiar pobrać narządy z obowiązku sprawdzenia w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, czy osoba ta nie wyraziła sprzeciwu za życia. Wyniki przeszczepiania narządów są coraz lepsze, dzięki czemu rozszerzają się wskazania do leczenia tą metodą

Źródło: TVP Olsztyn