Pierwsza transplantacja czaszki wydrukowanej na drukarce 3D

Nie jest żadną tajemnicą, że rozwój technologii nie tylko wpływa na nasze życie, ale także na zdrowie. O tym przekonała się 22-letnia kobieta cierpiąca na bardzo rzadką chorobę przerostu kości czaszki. Dzięki technologii druku 3D wreszcie będzie mogła normalnie żyć.

drukarka3dHolenderscy lekarze pod przewodnictwem dr Bona Verweija z University Medical Center w Utrechcie przeprowadzili zabieg transplantacji czaszki wykonanej z tworzywa sztucznego i w całości wykonanej przy użyciu drukarki 3D. To nie pierwsza tego typu operacja ? w ubiegłym roku wszczepiono jednemu z pacjentów implant wykonany z polimeru PEKK zastępujący 75% czaszki. Nie można wykluczyć, że wydruk 3D dla młodej kobiety został wykonany bazując na podobnym materiale, choć bardziej prawdopodobne jest jednak wykorzystanie nowego polimeru.

Czaszka wykonana przez jedną z australijskich firm jest praktycznie całkowicie przezroczysta. Co prawda w przypadku plastików nie jest to nic nadzwyczajnego, ale w medycynie stosuje się je raczej rzadziej, szczególnie jeśli zostały wydrukowane na drukarce 3D. Przezroczystość ma jednak tę zaletę, że lekarz może bez otwierania czaszki podejrzeć, jak wygląda mózg pacjentki.

22-latka z ciężką chorobą zmagała się od urodzenia. Jej czaszka nigdy nie przestała rosnąć, co spowodowało, że jej grubość zamiast standardowych 1,5 cm wynosiła aż 5 cm. Nie udostępniono jeszcze informacji na temat tego, w jaki sposób połączono wydrukowaną czaszkę z kośćmi oraz czym połączono obie półkule. Prawdopodobnie zastosowano tytanowe klamry i używane w przypadku ubytków kości łączniki.

Jeśli metoda się przyjmie, może być szansą na normalne życie dla tysięcy osób potrzebujących protez czy implantów. Wszczepienie wydrukowanej na drukarce 3D czaszki jest małym krokiem, który może mieć ogromny wpływ na rynek usług medycznych.

Źródło: pclab.pl