Wzruszające pożegnanie wybitnego polskiego chirurga transplantologa prof. Wojciecha Rowińskiego i podziękowanie wszystkim anonimowym dawcom opublikowała dziś „Gazeta Wyborcza”. Prof. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska podkreśla w nim, że profesor, który sam chorował na białaczkę, mógł „pracować i troszczyć się o polską transplantologię” właśnie dzięki Anonimowemu Dawcy szpiku.

z15635578Q,Zmarl-wybitny-polski-chirurg-transplantolog-prof--„Tym wszystkim, którzy w ten sposób ratowali i będą ratować tysiące istnień ludzkich, chcę powiedzieć: Anonimowy Dawco, kłaniam Ci się głęboko” – napisała prof. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska w ujmującym tekście opublikowanym w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”. To jednocześnie pożegnanie zmarłego w piątek zasłużonego właśnie dla transplantologii prof. Wojciecha Rowińskiego.
Całe życie poświęcił transplantologii
Prof. Rowiński „całe życie poświęcił idei przeszczepiania organów”. Był m.in. współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i inicjatorem uchwalenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Był również pomysłodawcą uchwalenia Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, rządowego programu mającego na celu zapewnienie wsparcia finansowego dla transplantologii w Polsce. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
„Choć chorował na białaczkę, do ostatnich dni żył nadzieją, pracując, wykładając i troszcząc się o kształt polskiej transplantologii. Umożliwiła to decyzja innego Człowieka, który – jak wielu przedtem – zdecydował się oddać szpik dla nieznajomego Mu pacjenta” – napisała prof. Matuszkiewicz-Rowińska.
anonimowydawco
Źródło: gazeta.pl
Fot. Gazeta Wyborcza