Prezydent RP: osiągnięcia polskiej transplantologii nadzieją dla chorych

Osiągnięcia polskiej transplantologii są źródłem nadziei dla pacjentów i zachęcają do poszukiwania nowatorskich rozwiązań – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek (27 lutego) odznaczył lekarzy zasłużonych dla transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej.

prezydentPrezydent wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej, za osiągnięcia w rozwijaniu i propagowaniu zdobyczy nauki w tej dziedzinie. Odznaczonych zostało 29 osób, wśród nich prof. Adam Maciejewski z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach i prof. Jerzy Jabłecki z Ośrodka Przeszczepiania Kończyny Górnej w Trzebnicy oraz koordynatorzy transplantacyjni.

– Polska transplantologia ma bogatą historię, ma także coraz bogatszy rejestr osiągnięć – mówił Komorowski. Dodał, że konieczne było przełamywanie barier nie tylko finansowych i organizacyjnych, ale także mentalnych.

Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach w maju ubiegłego roku dokonali pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy u 33-letniego mężczyzny, który przeżył poważny wypadek w pracy. Był to jednocześnie pierwszy na świecie przeszczep twarzy ratujący życie. Podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej operację tę uznano za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny przeprowadzony w 2013 r.

W grudniu ubiegłego roku gliwiccy specjaliści przeszczepili twarz 26-letniej kobiecie, która od ponad 20 lat cierpi na nerwiakowłókniakowatość – łagodny nowotwór o podłożu genetycznym, który rozrastając się może jednak zagrażać życiu i jest uznawany za jedno z głównych wskazań do przeprowadzenia przeszczepu twarzy. Pacjentka była trzecią osobą na świecie, która przeszła przeszczep twarzy z powodu tego schorzenia.

W szpitalu w Trzebnicy dokonano dziewięciu przeszczepów dłoni, siedem było udanych. Tydzień temu dłoń przeszczepiono tam 29-letniemu pacjentowi. Mężczyzna stracił ją podczas misji wojskowej w Afganistanie. Na całym świecie w ciągu ostatnich 15 lat przeprowadzono 88 takich operacji.

W Polsce wciąż wzrasta liczba przeszczepów – w roku 2013 było ich w sumie 1536.

Źródło: PAP
Fot: prezydent.pl