Pierwszy pacjent z przeszczepioną twarzą: „to jest moja twarz”

Czuję się dobrze, nie narzekam na nic. Mogę mówić, spokojnie oddychać, kontaktować się z ludźmi – mówi w TVP Info pan Grzegorz, pacjent, który w maju w Centrum Onkologii w Gliwicach miał przeszczepioną twarz. – To jest moja twarz – dodaje.

134248_80033-letni pacjent miał wypadek w pracy. Maszyna do cięcia kamieni amputowała mu część twarzy. Według lekarzy z powodu rozległych obrażeń, które utrudniały oddychanie i jedzenie, a także dużego ryzyka infekcji, nie miał szans na przeżycie. Przeszczep zakończył się powodzeniem.

W rozmowie z TVP INFO pan Grzegorz przyznaje, że czuje się nawet dobrze. Może jeść, mówić, swobodnie oddychać. Podkreśla również, że podstawą teraz jest rehabilitacja. Jeździ na nią siedem dni w tygodniu. Jeżeli by nie ćwiczył codziennie to pewne funkcje by zanikały. Podkreśla też, że lewa strona jest lepiej unerwiona, dlatego czuje dotyk i łaskotanie. Nie czuję natomiast zmiany temperatury na twarzy.

Najgorsze jednak są problemy finansowe, zasiłek rehabilitacyjny i renta matki to ok. 3 tys. zł., a koszty rehabilitacji miesięcznie wynoszą 6 tys. zł. Pan Grzegorz nie może też liczyć na wsparcie zakładu pracy, który jedynie na początku wypłacił mu 10 tys. zł.

Rozmowie przysłuchiwała się pani Teresa Banach, matka dawcy twarzy. Była bardzo wzruszona, życzyła mu wiele zdrowia. Wyraziła również zgodę na spotkanie z panem Grzegorzem.

Pierwszy przeprowadzony w Polsce przeszczep twarzy został uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 roku. O wyróżnieniu zdecydowali specjaliści z Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.

Źródło: rynekzdrowia.pl