177 przeszczepów w katowickim szpitalu. To rekord Polski

Chirurdzy ze szpitala im. Mielęckiego w Katowicach przeprowadzili w zeszłym roku 177 przeszczepów. To rekord Polski!

nerkiprzeszczepW klinice chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantacyjnej przeprowadzono 141 przeszczepów nerki, 5 przeszczepów trzustki i 31 transplantacji wątroby.

– Jeszcze nigdy w ciągu jednego roku nie udało nam się przeszczepić narządów tylu chorym. Duża w tym zasługa szpitali, które zgłaszają coraz więcej dawców – mówi prof. Lech Cierpka, szef kliniki, a jednocześnie krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii.

Nie wszyscy mają szczęście

To, jak duża jest aktywność transplantacyjna w danym regionie czy kraju, mierzy się, przeliczając liczbę pobrań na liczbę mieszkańców. I tak w najbardziej zaawansowanej pod tym względem Hiszpanii jest rocznie ok. 35 pobrań w przeliczeniu na milion mieszkańców. W Polsce tak dobrze było tylko w województwie zachodniopomorskim, a śląskie było poniżej średniej krajowej z liczbą zaledwie 11-12 pobrań na milion. W 2013 roku wskaźnik ten wzrósł jednak do prawie 16 pobrań na milion.

Za tymi liczbami kryją się konkretni pacjenci, którym nowe organy ratują życie. Na oddziale nefrologii w tym samym szpitalu spotykamy Andrzeja Jakutowicza, który przeszczep nerki miał zaledwie dziewięć dni temu. – Już jest wszystko dobrze. Niedługo wyjdę do domu – cieszy się. Na przeszczep czekał niecałe pięć miesięcy. – Inni nie mają tyle szczęścia, czekają na nerkę wiele lat – przyznaje.

Źródło: gazeta.pl
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta