Pierwszy na świecie przeszczep sztucznego serca

W Paryżu po raz pierwszy na świecie wszczepiono pacjentowi sztuczne serce, które może działać nawet pięć lat – podały francuskie media. Według firmy Carmat -konstruktora aparatu – podobne operacje będą mogły odbywać się wkrótce także w Polsce.

Serce-obrazek_duzy_4030014Udana operacja wszczepienia sztucznego serca odbyła się pod koniec grudnia 2013 w szpitalu Georges Pompidou w Paryżu. W trzy dni po operacji pacjent – 75-letni mężczyzna – z nowym sztucznym sercem “czuje się bardzo dobrze” – poinformował profesor Jean-Noel Fabiani z paryskiego szpitala, w którym przeprowadzono operację.Lekarze rokują pacjentowi co najmniej 5 lat ze wszczepionym sztucznym sercem Carmat.

W ciągu ostatniej dekady wszczepiono na świecie sztuczne protezy serca, ale były one tymczasowym rozwiązaniem – pozwalały przetrwać pacjentowi czekającemu na przeszczep naturalnego serca od dawcy. Jak powiedział prof. Fabiani, urządzenie firmy Carmat ma umożliwić „normalne życie ze sztucznym sercem”.

Jednak nie jest to tak naprawdę „całkowicie normalne życie, ponieważ istnieją pewne ograniczenia, np. związane z zasilaniem elektrycznym aparatu” – sprecyzował prof. Fabiani.

Jest wysoce prawdopodobne, że w najbliższych tygodniach kolejne podobne operacje zostaną przeprowadzone w innych szpitalach Paryża i Nantes.

Możliwe także, że serca Carmat będą wszczepiane w Polsce. Polska jest na razie jednym z czterech krajów poza Francją, które wytypowano do tych pionierskich transplantacji. Poza Centrum Chorób Serca w Zabrzu mają być one przeprowadzone w Belgii, Słowenii i Arabii Saudyjskiej.

Takie sztuczne serce, które naśladuje całkowicie ludzki organ, przeznaczone jest przede wszystkim dla pacjentów z ciężkimi schorzeniami kardiologicznymi i dla osób w podeszłym wieku. Producent szacuje liczbę potencjalnych odbiorców protezy serca w Europie i USA na 100 tys.

Jednak nie wszyscy potrzebujący będą mogli korzystać z nowego sztucznego serca. Urządzanie to waży 900 g – jest cięższe od ludzkiego serca (300 g) – może być zatem wszczepione tylko pacjentom z nadwagą; z powodu rozmiarów protezy częściej jej beneficjentami będą mężczyźni niż kobiety.

Barierą w korzystaniu z nowego sztucznego serca jest jego cena – kosztuje około 160 tys. euro.

Głównym konstruktorem nowego sztucznego serca jest prof. Alain Carpentier, francuski kardiochirurg, laureat nagrody Laskera, uznawanej za największe osiągnięcie w medycynie zaraz po Noblu.