Pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy nerki

Lekarze z warszawskiej kliniki przygotowują się do pierwszego w Polsce przeszczepu krzyżowego. Dwie obce sobie pary wymienią się nerkami. Jedna dwójka chętnych już jest.

635223741241490780Aneta mówi o sobie, że jest wyjątkowa, i coś w tym jest. Już trzy lata temu dowiedziała się, że powinna mieć przeszczepioną nerkę. Postanowili z mężem, że on podaruje jej swoją. Z jedną można przecież normalnie żyć. Na przeszkodzie stanęła jednak natura. Próba krzyżowa, sprawdzająca zgodność przeciwciał, wykazała, że Aneta nie może dostać nerki od męża. Było niemal pewne, że jej organizm odrzuci podarowany narząd.

Musiała czekać na nerkę od zmarłego dawcy. Statystyki były optymistyczne ? średni czas oczekiwania na nerkę to dziesięć miesięcy. Niespełna rok, a Aneta miała się uwolnić od maszyny, która co prawda jest dla niej zbawieniem ? usuwa z krwi wszelkie zanieczyszczenia ? ale jednocześnie pozbawia ją cennych witamin i soli mineralnych. Miała zapomnieć o dializoterapii, której musi się poddawać przez cztery godziny trzy razy w tygodniu.

Minął jednak rok z okładem, a dawca się nie trafiał. ? Zaczęłam już tracić nadzieję, że będę normalnie żyć ? mówi Aneta. Wtedy jej stacja dializ w Skierniewicach zorganizowała spotkanie na temat przeszczepów. Poszła. Co jej szkodzi posłuchać. Tam po raz pierwszy dowiedziała się o nowej metodzie transplantacji. Nazwano je przeszczepami krzyżowymi, bo dwie pary pomagają sobie nawzajem i wymieniają się na krzyż nerkami. Osoba z jednej pary staje się dawcą nerki dla chorego z drugiej pary. I na odwrót. To oznaczało, że mąż Anety będzie dawcą dla obcej osoby z drugiej pary, ale mąż lub żona z tej pary dadzą nerkę Anecie. Po raz kolejny zaczęła mieć nadzieję, że choroba ? przewlekła niewydolność nerek, da o sobie zapomnieć. Zgłosiła się do warszawskiej Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, w której taki zabieg miał być przeprowadzony po raz pierwszy w Polsce.

Nie jest to jednak metoda nowa. Na pomysł, by w ten sposób dobierać dawców i biorców, wpadł już w 1986 r. Felix T. Rapaport z Stony Brook University. Przekonywał, że dzięki temu można by skrócić kolejkę osób czekających na przeszczep nerki. Sprawa już wtedy zaczynała być nagląca, bo chorych potrzebujących nowego narządu szybko przybywało, a dawców wciąż było za mało. Uczony nie widział też żadnego zagrożenia etycznego ? nie chodzi przecież o to, że ktoś chce sprzedać nerkę, co jest zabronione zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, ale pragnie ją oddać, by pomóc bliskiej osobie.

Łańcuszek pomocy

Idea szczytna, ale początkowo nie wzbudziła większego zainteresowania. Dopiero po pięciu latach, w 1991 r., do takiego zabiegu przymierzali się lekarze z Korei Południowej, ale go w końcu nie wykonali. W Stanach Zjednoczonych pierwszy przeszczep krzyżowy przeprowadził w 2000 r. dr Robert A. Montgomery z Johns Hopkins Hospital. Dziś są już one w Ameryce niezwykle popularne. Co dziesiąty przeszczep od dawcy żywego to przeszczep krzyżowy.

W USA coraz częściej nerkami wymieniają się nie tylko dwie pary, ale łańcuszek wzajemnej pomocy składa się z kilkunastu osób. Osoba A daje nerkę osobie chorej B, ale krewny B nie może dać swojej nerki osobie A i daje ją osobie chorej C. Jej krewny z kolei staje się dawcą dla osoby D itd. Chętnych, którzy chcą oddać nerkę, by pomóc chorym, jest już tak dużo, że w USA przed kilkoma laty powstał specjalny program komputerowy, który na podstawie grupy krwi i wyniku próby krzyżowej dobiera dawcę do biorcy.

? U nas takiej potrzeby nie ma. Nadal niewielu Polaków decyduje się oddać nerkę komuś bliskiemu. Powodem jest niewiedza, strach i lęk o własne życie ? mówi Aleksandra Tomaszek, koordynatorka transplantacyjna z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii w Warszawie. ? W ubiegłym roku na 1179 przeszczepionych u nas nerek zaledwie 51 pochodziło od dawcy żywego. Od 2009 r. statystyki te jednak nieco się poprawiły ? tłumaczy dr Dorota Lewandowska z Poltransplantu, ośrodka koordynującego transplantacje w Polsce.

Polacy coraz chętniej oddają swoją nerkę bliskim ? dzieciom, rodzicom, współmałżonkom ? ale daleko nam jeszcze do niektórych krajów Europy, np. Szwecji i Norwegii, czy USA. Tam niemal połowa przeszczepianych narządów pochodzi od dawców żywych. Właśnie do tej formy pomocy chorym czekającym na przeszczep przekonują nasi eksperci. Osoby, które otrzymały nerkę od dawcy żywego, żyją bowiem dłużej niż ci, którzy dostają narząd od dawcy zmarłego. Dłużej pracuje też nerka. Obliczono, że ta od dawcy żywego funkcjonuje średnio 15 lat, a od zmarłego ? 10 lat. Nieporównywalnie krótszy jest bowiem czas niedokrwienia nerki. Trwa on średnio dwie godziny, jeśli narząd pobierany jest od dawcy żywego. ? Gdy nerka pochodzi od zmarłego, pozostaje poza organizmem średnio 20 godzin, a każda godzina niedokrwienia wpływa niekorzystnie na jej jakość ? mówi Aleksandra Tomaszek.

Dlaczego tak dużo czasu musi upłynąć, zanim nerka zostanie wszczepiona? ? Najpierw zespół chirurgów jedzie do szpitala dawcy, by pobrać narząd, potem przewozi go do ośrodka transplantacyjnego, gdzie pracownia zgodności tkankowej bada nerkę. Z Krajowej listy oczekujących na przeszczep wybierane są osoby, dla których narząd będzie najbardziej odpowiedni ? opowiada Aleksandra Tomaszek. Dopiero wtedy koordynatorzy dzwonią do biorcy, który może być z Warszawy, ale i ze Szczecina czy Wrocławia. Gdy chory przyjedzie, zazwyczaj jest poddawany dializie. Dopiero wtedy lekarze mogą przystąpić do operacji.

Idealne pary

635227893363529620Przeszczep od dawcy żywego ma wiele zalet. Wszystko jest wtedy uporządkowane, dokładnie zaplanowane, znana jest przeszłość zdrowotna dawcy ? przekonują zwolennicy tej metody. Nie zawsze jednak wśród bliskich osoby chorej można znaleźć odpowiedniego dawcę. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest właśnie przeszczep krzyżowy. Aby mógł się on odbyć, potrzebna jest specjalna zgoda. Ustawa transplantacyjna zezwala bowiem na pobranie narządów od dawcy żywego, jeśli uzasadniają to ?szczególne względy osobiste?. Zgodę taką wydaje sąd rejonowy po wysłuchaniu wnioskodawcy, czyli osoby, która chce oddać swoją nerkę, i zapoznaniu się z opinią Komisji Etycznej Krajowej Rady Transplantacyjnej. ? Wyjątkowo szybko i bez większych kłopotów udało nam się taką zgodę uzyskać ? mówi Aneta.

Pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy miał się odbyć przed kilkoma tygodniami. Byłaby to rewolucyjna zmiana, bo dotychczas nie przeszczepiano narządów metodą wymiany par. Zaplanowano, że operacja odbędzie się jednocześnie na czterech stołach. Aby nie było ryzyka, że ktoś się wycofa. ? Zgodnie z prawem można to zrobić w każdej chwili, bez podania przyczyny ? informuje Aleksandra Tomaszek.

Medycyna lubi jednak zaskakiwać. Obie pary były już w szpitalu. Powoli przygotowywały się do zabiegu. Kiedy jednak lekarze po raz kolejny wykonali próbę krzyżową (zawsze wykonuje się ją jeszcze raz tuż przed zabiegiem), okazało się, że jeden z biorców ma przeciwciała, które mogą spowodować odrzucenie przeszczepu. Wcześniej ich nie miał. ? Zapewne jakaś infekcja, którą właśnie przeszedł, spowodowała zmianę w układzie odpornościowym ? mówi Aleksandra Tomaszek. Lekarze nie chcieli ryzykować. Prawdopodobieństwo odrzucenia przeszczepu było zbyt duże. Operację odwołano.

Chory mężczyzna dostał niedawno nerkę od zmarłego. Aneta wciąż czeka na dawcę.

Źródło: polska.newsweek.pl (Dorota Romanowska)
Fot. Jakub Kaczmarczyk/ Maciej Kulczyński  /  źródło: PAP