Minister zdrowia odznaczył zasłużonych dawców przeszczepów

We wtorek (3 grudnia) w Ministerstwie Zdrowia odbyła się pierwsza część uroczystości wręczenia odznak „Zasłużony Dawca Przeszczepu”, przyznawanych przez ministra zdrowia dawcom narządów oraz osobom, które dwukrotnie oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki.

01_20131203_duzeOdznaki i legitymacje odebrało ponad sto osób. Podczas uroczystości minister Bartosz Arłukowicz zaapelował także do uczestników spotkania o szerzenie idei transplantacji, której są żywym przykładem, by dzięki ich osobistym doświadczeniom, jak najwięcej osób zrozumiało, jak ważne jest dawstwo.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli bohaterka filmu o rodzinnych przeszczepach Teresa Schmidt, która ofiarowała nerkę swojemu 26-letniemu synowi Łukaszowi oraz Jarosław Jakimowicz, który 9 lat temu oddał synowi fragment swojej wątroby.

Uroczystości nadania odznaczeń, które odbywają się od 2010 r., są ważnym elementem działań na rzecz rozwoju polskiej transplantologii, prowadzonych obecnie w ramach programu wieloletniego na lata 2011-2020 pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. Z wnioskiem o nadanie odznaczeń występuje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”. W latach 2009 – 2012 odznaką „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” uhonorowanych zostało 298 osób, a w bieżącym roku przyznano ją 354 dawcom.

Rozwój medycyny spowodował, że transplantologia jest od wielu lat bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Największym problemem transplantologów i ich podopiecznych jest obecnie zbyt mała w stosunku do potrzeb liczba narządów do przeszczepienia.

Statystyczne wydłużenie się życia i rozszerzające się wskazania do transplantacji powodują wzrost liczby osób oczekujących na przeszczep, który może uratować ich zdrowie i życie. W wielu przypadkach może to być przeszczep rodzinny. Według danych Poltransplantu w Polsce w latach 1998 – 2012 dokonano 436 przeszczepień nerek od żywych dawców. Od stycznia do października 2013 roku przeprowadzono jedynie 61 przeszczepień od dawców spokrewnionych (w tym 47 przeszczepień nerki).

Druga część uroczystości wręczenia dawcom odznak „Zasłużony Dawca Przeszczepu” odbędzie się 5 grudnia 2013 r . o godzinie 10:30 w siedzibie Ministerstwa Zdrowia (w Sali Kolumnowej).

Źródło: Rynek Zdrowia