Przeszczep serca w Szczecinie być może już za rok

Będą przeszczepy serca w Szczecinie. Być może nawet za rok. Klinika na Pomorzanach musi przygotować sale dla przyszłych pacjentów i jeśli się to uda, to w Szczecinie będą przeszczepiane już wszystkie narządy. A warto dodać, że jesteśmy potęgą transplantacyjną w skali kraju.

przeszczepW Szczecinie są dwa prężne ośrodki, które przeszczepiają nerki: szpital na Pomorzanach i szpital przy Arkońskiej. Razem rocznie wykonują około stu takich operacji. Od ponad 20 lat Szczecin jest liderem nie tylko w Polsce, ale również liderem w skali światowej jeżeli chodzi o ilość pobrań i przeszczepień nerek. W Szczecinie przeszczepia się także wątrobę. I co ciekawe, to nasi lekarzy w latach 80. jako pierwsi w kraju przeprowadzili taką operację. Potem przyszła kolej na trzustkę, kości i płuca. Brakuje, ale są plany i to konkretne. Oddział kardiochirurgii szpitala na Pomorzanach chce tę listę uzupełnić. Mają świetnych, doświadczonych transplantologów, dobry sprzęt – problem jest z bazą lokalową, bo chorym trzeba zapewnić sterylne warunki po operacji.

Czas na przeszczepy serca. Dlatego oddział kardiochirurgii musi się rozbudować. Powstaną kolejne sale dla pacjentów po przeszczepie. I być może, uda się je otworzyć już za rok. Szpital przygotował już wniosek o zgodę na przeszczepy serca do Ministerstwa Zdrowia.

Serce to narząd, który trzeba jak najszybciej przeszczepić. Poza ciałem człowieka wytrzyma maksymalnie 6 godzin. Nerka dla przykładu – 22 godziny. Dlatego by operacja udała się – powinna być przeprowadzona tam, gdzie pacjent mieszka.

Jeśli się uda, Szczecin będzie 6 ośrodkiem w Polsce, który wykonuje przeszczepy serca.

Źródło: tvp.pl