Przełom w badaniach nad sztuczną krwią

Naukowcy z Uniwersytetu Babes – Bolyai w rumuńskim mieście Kluż-Napoka stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w krwiodawstwie i zapobieganiu niedoborom tego życiodajnego płynu w medycynie.  Pierwsze testy przeprowadzone na myszach wypadły bardzo obiecująco.

566102563Rumuńscy badacze pracowali nad sztuczną krwią przez sześć lat i opracowali recepturę, w skład której wchodzi woda, sól, albumina (odpowiedzialna za utrzymanie objętości krążącej krwi) oraz hemerytryna – barwnik przypominający hemoglobinę, pobierany od morskich bezkręgowców zwanych sikwiakami.

 Dr Radu Silaghi-Dumitrescu, który przewodzi całemu przedsięwzięciu, ma nadzieję, że końcowym rezultatem produkcji będzie łatwa w transporcie krew w proszku, która po dodaniu do niej wody będzie się zamieniała w pełnowartościową sztuczną krew .

Dotychczasowe wysiłki  podejmowane w celu stworzenia sztucznej krwi kończyły się niepowodzeniem, ponieważ w płynie zachodziły niepożądane reakcje chemiczne lub składniki nie łączyły się w pożądany sposób. Tym razem myszy, którym ją podano, nie wykazywały żadnych śladów stanu zapalnego, a ich organizm w pełni ją przyswoił. Według dr. Silaghi-Dumitrescu w udanej recepturze kluczowe znaczenie odegrała hemerytryna.

Na łamach portalu Softpedia ukazała się wiadomość, iż w przeciągu dwóch lat rumuńscy naukowcy mają nadzieję rozpocząć testy z nową sztuczną krwią na ludziach. Wykorzystają oni wyniki badań, przeprowadzonych w 2011 roku na Uniwersytecie w Edynburgu i Brystolu, w których wyprodukowano tysiące milionów czerwonych krwinek z komórek macierzystych, pobranych ze szpiku kostnego krwiodawców.

Dr Marc Turner z Uniwersytetu w Edynburgu wyjaśnia, że w pierwszej kolejności podjęta zostanie próba stworzenia sztucznej krwi na bazie czerwonych krwinek, pochodzących od dawców z grupą ?O?. Uzyskaną w ten sposób ?uniwersalną? sztuczną krew tolerowałoby ok. 98 proc. pacjentów.