Współczesna transplantologia a cukrzyca

Cukrzyca jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób układu endokrynologicznego u ludzi. W Polsce na tę chorobę cierpi około 6% populacji, z czego z roku na rok rośnie odsetek chorych na cukrzycę typu 1. Co współczesna transplantologia może zaproponować tym ludziom?
Jedną metodą walki transplantologii z cukrzycą jest przeszczepianie komórek wysepek trzustkowych (tzw. wysepek Langerhansa), które to oprócz produkowania i wydzielania insuliny produkują także glukagon. Minusem takiego postępowania jest krótkotrwały efekt terapeutyczny, gdyż układ odpornościowy niszczy przeszczepione komórki traktując je, jako obce.  Nowatorską metodą przedłużenia żywotności takiego przeszczepu jest obniżenie aktywności limfocytów B i T, jest to jednak metoda eksperymentalna.

Innym sposobem walki z cukrzycą jest przeszczepienie komórek macierzystych pobranych ze szpiku osoby chorej. Po pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej, niszczy się szpik pacjenta i podaje wcześniej podane komórki. Metodę tą stosuje się w Polsce i Brazylii i jest ona kierowana do osób ze świeżo wykrytą cukrzycą typu 1. Należy podkreślić, że jest to stosunkowo młoda metoda.

Przedstawione powyżej sposoby leczenia nie są ostateczne, jednak mają przewagę nad codziennym podawaniem insuliny w postaci wstrzyknięć. Miejmy nadzieję, że przyszłość da nam skuteczne i długotrwałe metody walki z tą uciążliwą chorobą.

Więcej informacji i ciekawostek znajdziecie tutaj.

Autor: Dorota Cemborowska (Koordynator Dawca.pl)