Każdy dawca szpiku jest bohaterem, może uratować życie

Poszukiwany jest genetyczny bliźniak, który może dać szansę przeżycia młodemu, uzdolnionemu matematykowi z Wrocławia. Kamil jest chory na białaczkę i teraz poddawany jest chemioterapii. Po jej zakończeniu konieczny będzie przeszczep szpiku.

Jego matka, prof. Izabela Mironowicz, zwróciła się do studentów z apelem o pomoc. W ulotkach i na stronach internetowych pisze: – Mój syn Kamil, matematyk, młody naukowiec na Uniwersytecie Wrocławskim, zachorował na białaczkę. Pilnie potrzebuje przeszczepu szpiku. Możesz uratować Kamilowi życie. Możesz stać się bohaterem. Dla Ciebie to naprawdę mały wysiłek – niewiele różniący się od zwykłego pobrania krwi, kilka godzin spędzonych w wygodnym fotelu. Dla niego – reszta jego życia. Być może właśnie Ty jesteś jego genetycznym bliźniakiem. Jeśli dziś wszyscy studenci zarejestrują się jako dawcy szpiku, będzie wśród nich mniej niż dwóch potencjalnych dawców dla Kamila. Szukamy właśnie Ciebie, który uratuje Kamilowi życie. Albo innemu pacjentowi, który czeka na przeszczep.

Zabieg dla dawcy jest zupełnie bezpieczny i łatwy – to niemal jak pobranie krwi, i nie ma nic wspólnego z borowaniem młotem pneumatycznym w kościach. Dzisiaj zazwyczaj pobiera się tylko komórki macierzyste z krwi.

We Wrocławiu wystarczy zgłosić się do Krajowego Banku Dawców Szpiku – ul. Grabiszyńska 105, wejście C, pokój 44 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15). Przy rejestracji pobierana jest krew albo wymaz z gardła. Jeśli nie masz czasu – zarejestruj się jako dawca przez internet pod adresem: rejestracja.dkms.pl/register/. Dostaniesz zestaw do pobrania wymazu z gardła w domu.

Źródło: wroclaw.gazeta.pl
Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta