Szczecin: przeszczepiono dwa płuca choremu na mukowiscydozę

W klinice Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przeprowadzono pierwszy w tym regionie przeszczep dwóch płuc u pacjenta chorego na mukowiscydozę – poinformowała w poniedziałek, 26 sierpnia, PAP rzeczniczka uczelni Kinga Brandys.

Zabieg wykonano w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej w Specjalistycznym Szpitalu im. Profesora Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie. Przeprowadził go zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Grodzkiego przy współpracy kardiochirurgów z PUM.

23-letniego pacjenta z połudna Polski zoperowano 2,5 tygodnia temu. Chory czuje się dobrze. Płuca przewieziono do Szczecina wojskowym transportem lotniczym.

Mukowiscydoza to groźna i nieuleczalna, uwarunkowana genetycznie choroba, objawiająca się głównie przewlekłymi dolegliwościami układu oddechowego. Ratunkiem dla najciężej chorych pacjentów może być właśnie przeszczep płuc.

Jak powiedział PAP prof. Grodzki, przeszczep płuc u chorego z mukowiscydozą, to jedna z najtrudniejszych transplantacji. – Nasz zespół gruntownie się do tego typu zabiegu przygotował. Wszyscy zaangażowani, w tym anestezjolodzy, torakochirurdzy, pulmonolodzy pielęgniarki i rehabilitanci, przeszli szkolenia m.in. w Hanowerze, Wiedniu, Zurychu czy St. Louis – zaznaczył.

W Polsce przeszczepy płuc wykonuje się w Centrum Chorób Serca w Zabrzu i w Szpitalu w Zdunowie. W tym ostatnim do tej pory wykonano dziewięć różnego rodzaju przeszczepów płuc, głównie u chorych z rozedmą płuc. Szczeciński ośrodek chce jednak docelowo wykonywać rocznie ok. 20 takich przeszczepów z różnych wskazań.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Fot. Fot. Karolina Jaskólska [Radio Szczecin]