Polski turysta zmarł na atak serca w Turcji. Został dawcą twarzy.

Polski turysta, który zmarł tragicznie podczas wakacji, został dawcą twarzy dla tureckiego biorcy. Trwającą ponad sześć godzin operację z sukcesem przeprowadzono w szpitalu uniwersyteckim w Antalyi. Była piątą tego typu w Turcji.

42-letni polski turysta spędzał urlop w jednym z kurortów w prowincji Mu?la w południowo-zachodniej Turcji.

Tragiczny urlop

14 lipca podczas pływania doznał ataku serca. Lekarze stwierdzili zgon. Rodzina Polaka, która wraz z nim spędzała wakacje, pozwoliła na wykorzystanie jego organów, w tym także twarzy.

Informacja o dawcy trafiła do bazy danych tureckiego ministra zdrowia. Twarz Polaka otrzymał wymagający przeszczepu biorca, 27-letni Recep Sert.

Nowe życie

Przeszczep twarzy wykonał zespół lekarzy z Uniwersytetu Akdeniz w Antalyi, pod kierownictwem profesora Ömera Özkana. Operacja trwała 6,5 godziny i zakończyła się sukcesem.

To była piąta w Turcji operacja przeszczepu twarzy. Pierwszą przeprowadzono 21 stycznia 2012 roku. Pacjent U?ur Acar szybko powrócił do zdrowia.

Drugi przeszczep przeprowadzono w Hacettepe University – tam „nowe życie” otrzymał Cengiz Gül. Trzeci przeszczep odbył się w Gazi University. W maju 2012 roku doktor Özkan przeprowadził czwartą operację przeszczepu twarzy należącą do 19-latka. Otrzymał ją 34-letni mężczyzna.

Źródło: tvn24.pl
Fot. tvn24.pl