Przeszczep szpiku skuteczną bronią przeciwko HIV

Na międzynarodowej konferencji w Kuala Lumpur w Malezji poświęconej AIDS poinformowano o dwóch kolejnych pacjentach, którzy dzięki przeszczepowi szpiku kostnego mogli odstawić leki zwalczające wirusa HIV.

Obydwaj pacjenci to mężczyźni, którzy byli nosicielami wirusa HIV. Zgłosili się kilka lat temu do jednego z najlepszych ośrodków klinicznych w USA – Brigham and Women’s Hospital w Bostonie (będącego częścią Harvardu). Trafili tam z powodu zdiagnozowania u nich nowotworu – chłoniaka.

W obu przypadkach zdecydowano, że jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku kostnego. Zabieg taki wiąże się z uprzednim zniszczeniem starego szpiku i produkowanych w nim komórek układu odpornościowego człowieka, które są celem ataku wirusa HIV. Zabiegi się powiodły i obu chorych udało się wyleczyć z chłoniaka. Okazało się także, że przy tej okazji wirus HIV zniknął.

Przedstawione na konferencji w Malezji przypadki bardzo przypominają najsłynniejszy jak dotąd i zarazem jedyny uznany przez naukę przypadek całkowitego wyleczenia z HIV – „berlińskiego pacjenta”.

Źródło: rynekzdrowia.pl