Wrocław: pierwszy przeszczep nerki w szpitalu wojskowym

Po raz pierwszy w polskim szpitalu wojskowym przeprowadzono operację przeszczepienia nerki od zmarłego dawcy. Biorcą była 32-letnia pacjentka, która z powodu choroby nerek przez kilka ostatnich lat musiała być dializowana.

Transplantację przeprowadził w sobotę (11 maja) zespół pod kierunkiem prof. Dariusza Janczaka, kierownika Kliniki Chirurgicznej 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZ we Wrocławiu.

Operacja przebiegła znakomicie, bo choć transplantacja była pierwszą w historii wrocławskiej placówki, prof. Janczak to niezwykle doświadczony transplantolog, który na koncie ma już około 300 przeszczepów nerek – powiedziała nam ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się zrealizować plan rozwoju Kliniki Chirurgii i poszerzyć jej zakres działania właśnie o transplantologię, która jest szczytem osiągnięć medycyny – stwierdził prof. Janczak.

Płk lek. Grzegorz Stoinski, komendant wrocławskiej placówki dodał, że w 4.WSK od wielu lat polityka kadrowa prowadzona jest w taki sposób, by realizować kolejne cele w medycynie. – Najważniejsi są ludzie, ambitny zespół, z którym warto pracować – podkreślił komendant.

Starania o możliwość przeprowadzenia przeszczepu nerki 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZ we Wrocławiu rozpoczął od utworzenia przed trzema laty oddziału chirurgii naczyniowej oraz oddziału transplantologii klinicznej. Ponadto szpital musiał wprowadzić konieczne zmiany w statucie, uzyskać akredytację Ministerstwa Zdrowia oraz kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Fot. Klinika Chirurgii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZ we Wrocławiu.