Łódzkie: pierwszy przeszczep nerki metodą laparoskopową

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego w Łodzi przeprowadzono rodzinny przeszczep nerki. Narząd pobrano od dawcy metodą laparoskopową.

Jak podaje Dziennik Łódzki, ojciec oddał nerkę 22-letniej córce. To był pierwszy rodzinny przeszczep w Szpitalu im. Barlickiego od półtora roku. Po raz pierwszy lekarze z Łodzi pobrali nerkę od dawcy metodą laparoskopową.

Przy zabiegu pobrania nerki metodą laparoskopową pomagał łódzkim lekarzom specjalista z Warszawy. Metoda laparoskopowa jest zdecydowanie mniej inwazyjna niż chirurgiczne cięcie. 49-letni ojciec, który podarował córce nerkę, wyszedł ze szpitala po 6 dniach od pobrania.

Metodę laparoskopową zastosowano w tym roku m.in. w styczniu przy usunięciu nerki zaatakowanej przez nowotwór u 66-letniej pacjentki z Olsztyna. Pierwszą w woj. warmińsko-mazurskim operację nefrektomii laparoskopowej przeprowadzili dr Zbigniew Purpurowicz ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie oraz doktorzy Piotr Jarzemski i Sławomir Listopadzki ze Szpitala Uniwersyteckiego im. Jana Biziela w Bydgoszczy.

Małoinwazyjną technikę pobrania zastosowano również w lutym 2013 r. podczas pierwszego rodzinnego przeszczepu nerki w Specjalistycznym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Zabieg przeprowadził dr Marcin Słojewski ze Szczecina, który w 2008 r. po raz pierwszy w Polsce zastosował tę metodę przy pobieraniu nerki.

 

 

Źródło tekstu i grafiki: rynekzdrowia.pl