Już 25 lat nosi w sobie obce serce

Pierwsze brytyjskie dziecko, któremu 25 lat temu przeszczepiono serce obchodzi właśnie rocznicę tego zdarzenia – informuje serwis „BBC News” .

Kaylee Davidson-Olley z Houghton-le-Spring koło Sunderland miała zaledwie pięć miesięcy, gdy przeszczepiono jej nowe serce we Freeman Hospital (Newcastle).

Aby uczcić rocznicę transplantacji, Davidson-Olley spotkała się ekspertami z całego świata w Newcastle’s Centre for Life. Towarzyszyło jej 30 innych pacjentów, którym serce przeszczepiono co najmniej rok wcześniej.

Pani Davidson-Olley pracuje w sklepie. Regularnie bierze także udział w igrzyskach dla osób po przeszczepie (World Transplant Games) oraz w kampanii zachęcającej do wpisywania się na listę dawców narządów.

– Nie mogę uwierzyć, że w 25 lat po przeszczepie jestem zdrowa i sprawna – powiedziała BBC szczęśliwa biorczyni – Jest to możliwe tylko dzięki szczodrości rodziny, która podjęła tę ważną decyzje o oddaniu narządów, decyzję, która uratowała mi życie.

W ciągu ostatnich 25 lat nowe serca przeszczepiono 112 dzieciom mającym poniżej roku. Jednak serc i innych narządów do przeszczepu zawsze jest zbyt mało – codziennie w Wielkiej Brytanii umierają trzy czekające na transplantację osoby.

Źródło: PAP / kobieta.onet.pl