Kobieta po pięciu przeszczepach urodziła zdrowie dziecko

Kobieta, której przeszczepiono w 2007 roku wątrobę, trzustkę, żołądek oraz jelito cienkie i grube urodziła zdrowe dziecko, co – jak podaje w czwartek agencja Associated Press – jest pierwszym przypadkiem udanego porodu u pacjentki po tak wielu przeszczepach.

Pochodząca z Kataru 26-letnia Fatema Al-Ansari spotkała się w środę (czasu lokalnego) z dziennikarzami w szpitalu w Miami. W tej placówce urodziła córeczkę pod koniec lutego br., a w 2007 roku przeszła pięć przeszczepów.

– Trudno wyrazić to uczucie, to najwspanialsze uczucie na świecie – mówiła Al-Ansari, trzymając w objęciach śpiące dziecko.

Pięć przeszczepów w ciągu 7 lat

U kobiety, kiedy miała lat 19, zdiagnozowano skrzep krwi w jelicie, co wymagało przeszczepu. Po tej diagnozie z powodów zdrowotnych musiała przerwać pierwszą ciążę i była przekonana, że w ogóle nie będzie mogła mieć dzieci. Jednak, jak relacjonowała, mąż podtrzymywał w niej nadzieję na dziecko i zostali rodzicami dzięki zapłodnieniu metodą in vitro.

Dr Shalih Y. Yasin, który prowadził ciążę Al-Ansari powiedział, że znane są przypadki urodzenia dziecka przez kobiety, którym przeszczepiono dwa organy, ale nie aż pięć.

Pierwszy taki przypadek

– W całej literaturze medycznej ze świata szukaliśmy danych o ciąży u kobiety po pięciu przeszczepach, ale według naszej wiedzy jest to pierwszy taki przypadek – podkreślił lekarz. Jak dodał, fakt, że osoba z pięcioma przeszczepionymi organami jest wystarczająco zdrowa, by w ogóle rozważyć zajście w ciążę, to „cud sam w sobie”.

Ciąża Al-Ansari została zakwalifikowana jako wysokiego ryzyka. Kobieta znajdowała się pod obserwacją lekarzy, którzy przeprowadzali u niej przeszczepy, jak i ginekologów.

Mimo obaw medyków podczas ciąży u kobiety nie doszło do żadnej infekcji, a jedynie do drobnych komplikacji.

Dobra wiadomość dla transplantologii

Cytowany przez AP szef Georgetown Transplant Institite, dr Thomas Fishbein, który nie był w zespole medycznym w Miami, powiedział, że przypadek Al-Ansari „to dobra wiadomość” w dziedzinie transplantologii.

– Chociaż mamy dobre wyniki, jeśli chodzi o pomyślne przejście przeszczepów i powrót pacjentów do zdrowia, niemal nikt z nich nie osiąga takiego postępu, by urodzić dziecko – dodał.

Lekarze Al-Ansari wskazują, że stan jej zdrowia pozwala na to, by próbowała mieć kolejne dziecko. Dodają, że jej przypadek może dodać nadziei innym pacjentom po wielu przeszczepach.

Żródło: tvn24.pl
Fot. http://bigstory.ap.org