Oddał nerkę synowi. Rodzinny przeszczep w Poznaniu

Piotr Olejniczak podarował swojemu synowi Mariuszowi drugie życie. Z pewnością lepsze. – Dializy były dla mnie bardzo uciążliwe – wyznaje na łamach ”Głosu Wielkopolskiego” 22-letni Mariusz Olejniczak. We wtorek otrzymał od swojego ojca nową, zdrową nerkę.

Do Szpitala Klinicznego UM im. H. Święcickiego (dawny szpital wojskowy) ojciec i syn zostali przyjęci w poniedziałek. Dzień później obaj znaleźli się na bloku operacyjnym.

Nerkę do przeszczepu pobrał doktor Marcin Słojewski, który do poznańskiej kliniki przyjechał ze Szczecina. To było pierwsze w Poznaniu pobranie narządu do przeszczepu metodą laparoskopową. Kilkucentymetrowe nacięcie nad biodrem będzie się goić krócej niż blizny przechodzące przez całe podbrzusze, które zostają po tradycyjnym pobraniu narządu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Piotr Olejniczak zostanie wypisany do domu już na początku przyszłego tygodnia.

Jego syn jest studentem elektrotechniki na Politechniki Poznańskiej. – Na studiach musiałem wziąć urlop dziekański, bo pogodzenie nauki z leczeniem było niemożliwe – opowiada chłopak. – Zdrowie jest najważniejsze – uważa ojciec Mariusza. – Na początku trzeba zadbać o nie, a potem zajmiemy się resztą – mówi.

Źródło: gazeta.pl
Fot:  Manuel Balce Ceneta AP