Wszczepiono pierwszą cyberrękę

W grudniu zeszłego roku naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu Technologicznego Chalmers zapowiadali, że jeszcze tej zimy pierwszy pacjent otrzyma protezę kontrolowaną przez wszczepiony w mięśnie interface neuralny, a sama proteza, dzięki technologii osseointegracji, zostanie połączona z jego ramieniem. Musieliśmy na to trochę poczekać, ale stało się ? operacja zakończyła się pełnym sukcesem, zaś pierwszy pacjent może cieszyć się swoją nową cyberręką.

Co prawda proteza opracowana przez zespół z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers nie jest cyberpunkową chromowaną maszyną zniszczenia ale działa na podobnej zasadzie. Osiągnięcie szwedzkich naukowców wytyczna zupełnie nowe pole dla protetyki. Jeszcze nigdy żadna proteza kontrolowana przy pomocy myśli, nie była na stałe łączona z kośćmi pacjenta. Operacja wszczepienia tytanowego trzpienia w kość i stałych elektrod w mięśnie przedramienia przeprowadzona została przez zespół chirurgów ze szpitala uniwersyteckiego w Göteborgu, którym kierował dr Rickard Br?nemark.

Dr Br?nemark, który pomagał także opracować protezę, twierdzi, że dzięki jej integracji z z kością pozwala ona na zachowanie ?pełnej ruchliwości pacjenta, zmniejsza problemy związane ze skóra oraz daje naturalne wrażenie, że proteza jest częścią ciała. Ogólnie rzecz biorąc prowadzi do poprawienia jakości życia pacjentów po amputacji.?

Implant zapewnia większą funkcjonalność niż wcześniejsze protezy, ponieważ dzięki temu, że elektrody zostały umieszczone w ciele pacjenta, pozwalają one na zebranie dokładniejszych danych niż elektrody umieszczane na jego skórze. Ich wynalazek może dodatkowo wysyłać sygnały z protezy do mózgu naśladując zmysł dotyku.

?Wierzymy, że wszczepione elektrody, razem ze stabilnym, długotrwałym interfacem człowiek-maszyna, który zapewnia nam osseointegracja, są przełomem, który wytyczy nową drogę w dziedzinie zastępowania kończyn,? stwierdził Br?nemark.

Raczej trudno się z tym nie zgodzić. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Uniwersytet Technologiczny Chalmers pierwszy pacjent, któremu zainstalowano taką cyberrękę, ma się świetnie i praktycznie bez wysiłku może już sterować swoją nową kończyną.

Kolejnym krokiem badaczy będzie sprawdzenie czy za pomocą tej technologii uda się symulować zmysł dotyku w kończynie. Co prawda proteza została zaprojektowana w taki sposób, by było to teoretycznie możliwe, ale jak na razie pacjent z tego nie korzysta.

?Ostatecznym celem jest opracowanie bardziej naturalnych sposobów na zastąpienie utraconej kończyny by poprawić jakość życia osób po amputacji,? mówi Br?nemark.

Źródło: giznet.pl
Zdjęcia: Uniwersytet Technologiczny Chalmers