Wielka Brytania: pierwszy przeszczep ręki zakończony sukcesem

51-letni Mark Cahill stał się pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii, która przeszła pełny przeszczep ręki. Dawca znalazł się w święta, 26 grudnia. Lekarze uważają, że mężczyzna odzyska pełną sprawność.

Operacja odbyła się w szpitalu General Infirmary w Leeds. Podczas zabiegu, który trwał osiem godzin lekarze przeszczepili pacjentowi prawą rękę, która pochodziła od dawcy.

Rzecznik zespołu chirurgicznego oznajmił, że wszystko poszło dobrze, a jeżeli kończyna nadal będzie tak dobrze funkcjonować, pacjent ma szanse odzyskać pełną sprawność.

Lekarze zaczęli poszukiwać dawcy ponad dwa lata temu. Od tamtej pory zespół był w pełnej gotowości, ale to właśnie w święta, 26 grudnia udało się go znaleźć. Dzień ten nazywany jest w Wielkiej Brytanii „Boxing Day” (Dzień prezentów).

Cahill, mieszkający w miejscowości Greetland w hrabstwie West Yorkshire stwierdził, że nawet jeśli nie odzyska pełnej sprawności, to i tak było warto. – To wspaniałe uczucie patrzeć na rękę, która przez ostatnie pięć lat była nieruchoma, a teraz mogę nią poruszać. Chciałbym powiedzieć innym ludziom: odważcie się! Wszystko jest lepsze niż to, co było przed operacją – powiedział w wywiadzie dla „The Guardian”.

Przed operacją Cahill wymagał stałej opieki. Nie potrafił samodzielnie zawiązać butów czy przyrządzić posiłku. Teraz mężczyzna ma nadzieję, że uda mu się szybko wrócić do pracy. – Już poruszam palcami. Lekarze mówią, że robię postępy szybciej niż się tego spodziewali – dodał.

Rzecznik szpitala poinformował media, że zespół zastosował nową technikę. Na sali operacyjnej chirurdzy pracowali w dwóch zespołach jednocześnie. Jeden usuwał rękę dawcy, podczas gdy drugi robił to samo z kończyną pacjenta. Ten układ pozwolił na szybkie połączenie nerwów, naczyń krwionośnych, ścięgien i kości.

Procedura ta może pomóc przy dokładnym przywróceniu struktur nerwowych. Uważa się, że podejście to zostało zastosowane w chirurgii po raz pierwszy.

Prof. Simon Kay, główny chirurg i członek zespołu, jest zadowolony z efektów, ale wspomina ciepło rodzinę dawcy. – Podjęli decyzję podczas tak szczególnego okresu, jakim jest Boże Narodzenie, i jest to akt niezwykły.

Zespół ściśle współpracuje z ośrodkiem transplantacyjnym w Lyonie, który w 1998 r. przeprowadził pionierską operacje przeszczepu ręki, która zakończyła się sukcesem.

Pierwszym w historii człowiekiem, któremu przeszczepiono rękę, był Nowozelandczyk Clint Hallam. Stracił kończynę w wypadku, do którego doszło na terenie więzienia w 1984 roku. Dłoń została pobrana od motocyklisty, który zginął w wypadku. Niestety została ona usunięta dwa lata później. Mężczyzna twierdził, że „czuje, jakby była martwa”. Lekarze ustalili, że nie brał on odpowiednich leków i zaniedbał wykonywanie ćwiczeń.

Źródło: onet.pl (The Guardian, MW)
Fot: thesun.co.uk