Transplantacja 5 organów u dorosłego uwieńczona sukcesem

We Francji, Assistance publique – Hôpitaux de Paris (AP-HP) ogłosiła właśnie przeprowadzenie pierwszej transplantacji 5 organów układu trawiennego. Pacjent ma 26 lat i był dotknięty miopatią przewodu pokarmowego, rzadką wrodzoną chorobą, zdiagnozowaną u niego, kiedy miał 8 lat. Choroba ta nie pozwalała mu na normalne odżywianie.

Lekarzom udało się przeszczepić wątrobę, trzustkę, żołądek, dwunastnicę oraz jelito cienkie!

Wyczynu tego dokonał zespół chirurgów, którym kierowali profesorowie Jacques Belghiti oraz Yves Panis. Operacja miała miejsce w dniu 17 grudnia, w szpitalu Beaujon w Clichy, i trwała 12 godzin.

Do czasu przeprowadzenia transplantacji, pacjent był skazany na odżywianie pozajelitowe, czytamy w komunikacie AP-HP. Jednakże, jakiś czas temu nawet to okazało się niemożliwe z powodu trombozy żylnej.

Aby zmierzyć się z tą przeszkodą, specjaliści z Beaujon opracowali cewnik umieszczony w żyle głównej dolnej, który uczynił przeszczep narządów wewnętrznych możliwym.

Komunikat mówi: aby pozwolić pacjentowi na normalne odżywianie, trzeba było przeszczepić żołądek i dwunastnicę. Ponieważ pacjent był dotknięty chorobą wątroby z powodu długiego odżywiania pozajelitowego, transplantacja wątroby także okazała się konieczna.

Przed przeszczepem, chirurdzy usunęli choremu jednocześnie żołądek, dwunastnicę, trzustkę, wątrobę oraz jelito cienkie. Pozostawili śledzionę, aby poprawić tolerancję immunologiczną tego wysoce ryzykownego przeszczepu.

Komunikat podaje jeszcze, że zaledwie po upływie 1 tygodnia po operacji, pacjent miał się całkiem dobrze. Po 12 godzinach pacjent został ekstubowany, po 24h mógł usiąść na fotelu, a po 48h rozpoczęto żywienie jelitowe przez sondę.

Wątroba i trzustka funkcjonują wspaniale, a pacjent chciałby już zacząć przyjmować pożywienie doustnie.

Powodzenie tego rodzaju przeszczepu z pewnością otwiera interesujące perspektywy w dziedzinie transplantacji wielonarządowych u dorosłych.

Źródło: biomedical.pl
Fot: wikipedia.pl