Zbiegłe krwinki

Często przez prosty gest pomagamy innym. Wystarczy wsparcie psychiczne, ?podanie pomocnej dłoni?, ciepłe słowo. Takie proste, zwyczajne, codzienne zachowanie a potrafi przynieść wiele korzyści i stanowić niesamowitą podporę podczas szarej codzienności.

Dzieje się to całkiem nieświadomie , ponieważ dobroć jest już w naszych sercach ?wszczepiona?. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że takim a nie innym zachowaniem, ciepłym uśmiechem dajemy drugiej osobie nadzwyczajną radość życia. Niestety nie zawsze jest to takie proste. Niekiedy nieszczęście tak dotyka człowieka, iż obecność kogoś bliskiego bywa niewystarczająca. Osoby potrzebujące czegoś więcej niż słów, potrzebujące część bliźniego a dosłownie jego krwi, szpiku czy nawet organu. Organizowane są specjalne akcje społecznościowe, tworzą się stowarzyszenia, organizacje, które starają się zachęcać zdrowych do udzielania takiej formy pomocy.

Krwiodawstwo ma na celu pozyskiwać od osób, spełniające odpowiednie kryteria zdrowotne, krew do transfuzji dla tych najbardziej potrzebujących. Wszystko odbywa się w sposób sterylny i zgodny z odgórnymi wymogami. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Ubytek ten u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć. Jest to oczywiście bezpłatne a w zamian otrzymuje się odpowiednią dawkę kalorii w postaci 8 czekolad i jakiegoś napoju, w celu posilenia organizmu. W takim przypadku osoba oddająca krew otrzymuje miano Honorowego Krwiodawcy. Jeśli chodzi o bycie dawcą szpiku, pobierane jest tylko 10 ml krwi, które poddawane jest odpowiednim badaniom. Jeśli spełni  wymogi, które są stawiane, jest się rejestrowanym w bazie danych jako potencjalny dawca szpiku. Zazwyczaj takim akcjom towarzyszy jakiś cel, idea. Ma ona zachęcać żeby z jeszcze większą ochotą się angażować i wspierać.

W Gnieźnie Krwiodawstwo odbyło się 27 listopada w I LO im. Bolesława Chrobrego na ul. Kostrzewskiego. Udział brali nie tylko uczniowie III klas, ale także studenci Kolegium Europejskiego. Żeby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym zabiegiem (ponieważ jest to jednak ingerencja w ludzki organizm) studenci zorganizowali specjalny wykład, który miał rzucić trochę światła na całą akcję. Odbył się on 21 listopada o godz. 10.30, zaproszony został dr Jaromir Dziel, który chętnie zgodził się na poprowadzenie tego spotkania. Było ono bardzo owocne.

Przeplatane różnymi aktywizacjami, które ukazywały ile wiemy krwiodawstwie a co powinniśmy jeszcze umieć. Doktor Dziel poruszył temat po co tak naprawdę warto znać swoją grupę krwi, jak przebiega proces oddawania krwi i na czym polega oddawanie szpiku. Z przyjemnością odpowiadał na pytania audytorium, oraz dla rozluźnienia sytuacji opowiadał zabawne anegdoty z własnego życia. Po wykładzie można było pobrać karty oświadczenia woli podarowane od organizacji dawca.pl, która wsparła akcję po przez nadesłanie ulotek, plakatów, oraz owych kart.

Warto nadmienić, że chętnych do wypisania oświadczenia woli było taki wielu, iż ich zabrakło. Jednak zawsze wystarczy wydrukować coś takiego z Internetu wpisać odpowiednie dane i się podpisać. Należy jednak pamiętać, aby o takiej decyzji poinformować rodzinę. Nie mogę zapomnieć także o Drużynie Szpiku, która także obrała patronat pod akcją. Dostarczyli oni ulotki, oraz katalogi bogate w informację jeśli chodzi o oddawanie szpiku. Dziękuję za ich zaangażowanie i tak aktywne i błyskawiczne wsparcie.

Także my studenci Kolegium Europejskiego postanowiliśmy rozpropagować tak szlachetną akcję. Obwiesiliśmy uczelnię plakatami i ulotkami o następującej treści: ?Pilnie poszukujemy zbiegłe krwinki. Wśród nich znane są wszystkim: 0RH+, 0RH-, ARH+, ARH-, BRH+, BRH-, ABRH+, ABRH- Osoby posiadające wszelkie informacje i chcące wesprzeć naszą akcję poszukiwawczą, prosimy o przybycie 27 listopada (wtorek) w godz. 8.00-14.30 do auli ILO im. Bolesława Chrobrego (budynek obok Kolegium).

Ważne, aby zabrać ze sobą dowód osobisty, co podkreśli wiarygodność waszych zeznań. W razie wszelkich wątpliwości radzimy przybyć na wykład dr Dziela, który poruszy temat oddawania krwi i szpiku w dniu 21 listopada (środa) w godz. 10.00-11.30 w auli Kolegium Europejskiego. Uwaga!!! Dla bohaterów naszej akcji czeka nagroda!!!?

 Czas trwania akcji krwiodawstwa w liceum przeznaczony był od 8.00 do 14.30 Oczywiście żeby nie było żadnych niejasności i wątpliwości należało najpierw wypełnić odpowiednie dokumenty i odpowiedzieć na pytania niezbędne żeby móc wziąć udział w takiej akcji oraz osobny kwestionariusz jeśli chciałoby się zostać dawcą szpiku.

Była także możliwość wypełnienia oświadczenia o przyznanie ?krew karty? z projekty ?Błękitna krew?, którego pomysłodawcą jest właśnie dr Jaromir Dziel. Projekt ten realizowany jest przez powiat gnieźnieński. Sama nazwa przedsięwzięcia nawiązuje do symboliki „błękitnej krwi” – szlacheckiej krwi, a w tym przypadku daru życia. Celem jest upowszechnienie idei honorowego krwiodawstwa, pogłębienie świadomości posiadanej grupy krwi u uczniów oraz świadomości korelacji grup krwi i ich konsekwencji. Na ?krew karcie?  oprócz grupy krwi zawarta będzie informacja o terminie i numerach badań.

Nie mogłam uwierzyć własnym oczom kiedy przed ósmą była już długa kolejka chętnych, aby oddać krew. W moim sercu pojawiła się przeogromna radość.  Jednak wiara w nas młodych ludzi nie umiera. Nie ma nic piękniejszego jak zwykłe ofiarowanie siebie drugiemu człowiekowi. Po przez przechodzenie przez kolejne stoiska (od rejestracyjnych przez badawcze itp.) można było po zakwalifikowaniu oddać krew.

Mnie także się udało, z czego byłam bardzo zadowolona. Uśmiechnięte panie z obsługi tworzyły niesamowity rodzinny i przyjemny klimat. Dzięki nim czas oczekiwania czy samego spływania krwi upływał miło i bez stresu. Akcja zakończyła się, krew oddało 49 osób. Byłoby ich więcej ale część niestety nie spełniała wymogów i musiała być zdyskwalifikowana. Także brakowało czasu, ponieważ kolejka się nie kończyła, a niestety oddawanie krwi trwało do 14:30.

Chciałabym z całego serca podziękować tym którzy pomogli w propagowaniu całej akcji przez rozwieszanie plakatów, roznoszenie ulotek, umieszczanie informacji na facebooku i innych stronach internetowych. Tego dnia dało się naprawdę czuć wspaniałą moc bijącą prosto z serc tych, którzy zwyczajnie chcieli pomóc. Uwierzcie, w ten sposób najpiękniej pokazaliśmy społeczeństwu jak prosto można pomagać.

Mam tylko prośbę, żeby taki zapał nie zamknął się tylko na tej jednej akcji. Starajcie się za każdym razem zachęcać znajomych do takich akcji a może samemu podjąć inicjatywę zorganizowania czegoś takiego. Gorąco zapraszam was do odwiedzania stron internetowych, na których znajdziecie dużo ciekawych informacji:  https://www.dawca.pl/, http://druzynaszpiku.pl/, i strona Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu – http://www.rckik.poznan.pl/

Emilia Frankowska