Zmarł lekarz, który przeprowadził pierwszy udany przeszczep

Doktor Joseph Murray, amerykański lekarz, który przeprowadził pierwszą udaną operację przeszczepu organów miał 93 lata.

W grudniu 1954 roku doktor Murray przeszczepił 23 – letniemu mężczyźnie nerkę od jego zdrowego brata bliźniaka. Pacjent żył jeszcze osiem lat.

Doktor Murray przeprowadzał pierwsze, proste transplantacje w czasie II wojny światowej, kiedy przeszczepiał rannym żołnierzom fragmenty skóry. Doszedł wówczas do wniosku, że największą barierą w skuteczności tej metody leczenia było odrzucanie przez ludzki system immunologiczny obcych tkanek.

W 1962 roku, kiedy stosowano już leki, tłumiące tę reakcję systemu immunologicznego, lekarz przeprowadził pierwszą udaną operację przeszczepu narządu od niespokrewnionego dawcy.

Prace doktora Murraya, laureata Nagrody Nobla, zapoczątkowały transplantologię w medycynie, metodę leczenia, budzącą również wśród niektórych wątpliwości etyczne.

Sam Joseph Murray był osoba głęboko wierzącą. W 2001 roku w wywiadzie dla „Harvard University Gazette” mówił, że praca jest modlitwą. „Codziennie rano powierzam dzień Stwórcy” – powiedział. Zmarł na udar w tym samym szpitalu w Bostonie, gdzie prawie 60 lat temu przeprowadził operację, która zrewolucjonizowała medycynę.

Źródło: gazeta.pl