Prof. Siemionow Honorowym Obywatelem Krotoszyna

Światowej sławy chirurg i transplantolog prof. Maria Siemionow z Cleveland Clinic (USA) otrzymała w sobotę godność Honorowego Obywatela Krotoszyna (Wielkopolska), jej rodzinnego miasta. Tytuł wręczono podczas uroczystej, specjalnej sesji miejscowej rady.

W podjętej uchwale radni miejscy podkreślili, że Siemionow stale współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, a dzięki jej poparciu ponad 20 polskich stażystów otrzymało stypendia i mogło się szkolić w Cleveland.

„Krotoszyński oddział Polskiego Towarzystwa Lekarskiego uważa, że profesor jest godną kandydatką do otrzymania tytułu i poprosiło radę miejską o podjęcie uchwały w tej sprawie” – poinformowała przewodnicząca rady Zofia Jamka.

Prof. Siemionow otrzymała w ubiegłym roku także medal Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w służbie społeczeństwa.

Siemionow, wraz z kilkudziesięcioma specjalistami, przeprowadziła w 2008 r. pierwszy w USA przeszczep twarzy u 46-letniej Connie Culp postrzelonej przez męża. Po wielu latach badań w znacznym stopniu przyczyniła się do opracowania logistyki tego typu skomplikowanych przeszczepów.

Przeszczep u Culp obejmował ponad 80 proc. twarzy i polegał na jej rekonstrukcji, łącznie z ważnymi strukturami kostnymi, chrzęstnymi i naczyniowymi. Teraz Maria Siemionow pracuje nad lekiem nowej generacji, który zapobiegnie ewentualnemu odrzuceniu przeszczepu. W maju tego roku, podczas spotkania we Wrocławiu prof. Siemionow tłumaczyła, że opracowanie technologii, dzięki której pacjenci po przeszczepie nie będą musieli do końca życia brać leków, zrewolucjonizuje transplantologię.

Honorowymi Obywatelami Krotoszyna są m.in. pianista Andrzej Stefański, dyrygentka Agnieszka Duczmal i – od 1937 r. – marszałek Edward Śmigły-Rydz.

Źródło: PAP