Wojskowy samolot przetransportował płuca do przeszczepu

Samolot C295 z bazy lotnictwa transportowego w Krakowie przetransportował w sobotę płuca dla pacjenta czekającego na przeszczep w klinice w Zabrzu.

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski mówi, że maszyna wystartowała z Krakowa po godz. 9. Zawiozła ekipę transplantologów do Poznania, gdzie lekarze pobrali narząd od dawcy. Akcja zajęła cały dzień. Start z Poznania nastąpił dopiero po godz. 17, a lądowanie w Pyrzowicach przed godz. 19. Stamtąd już karetką organ trafi w sobotę wieczorem do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Wojsko transportuje organy do przeszczepów w ramach „Akcji Serce”, ten narząd jest bowiem najczęściej przewożony na pokładach wojskowych samolotów. Załoga wyznaczona do udziału w „Akcji Serce” dyżuruje codziennie. W ubiegłym roku takich operacji przeprowadzono 15. Najczęściej lekarzom pomagali lotnicy z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, używający samolotów C295. To właśnie z tej jednostki pochodzi załoga i samolot zaangażowane w sobotnią akcję. W tym roku to już 13. taka operacja.

Pierwszy lot z sercem do przeszczepu lotnicy wojskowi wykonali w lutym 1985 r. na prośbę dr. Zbigniewa Religi z kliniki w Zabrzu.

Źródło: gazeta.pl
Fot: Cezary Aszkiełowicz / AG