Badania: zadowolenie z życia pacjentów po przeszczepie serca

Satysfakcja z życia młodych osób po przeszczepach serca nie musi być gorsza od satysfakcji osób zdrowych – dowiodły tego pierwsze w Polsce badania psychologiczne nad pacjentami po przeszczepach serca.

Bartosz Pietruszewski, obecnie absolwent psychologii w SWPS w Warszawie, zbadał problematykę zachowań ryzykownych, cech osobowości oraz satysfakcji z życia osób, które przeszły zabieg przeszczepu serca. W badaniu, które zrealizował pod naukowym okiem dr Anny Siwy-Hudowskiej z Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych SWPS, wzięło udział 60 osób w wieku 20-35 lat. Badanie zostało przeprowadzane w Instytucie Kardiologii w Warszawie oraz w domach prywatnych w 2011 roku.

Okazało się, że pacjenci, którzy przeszli transplantację serca, są równie zadowoleni ze swojego życia, jak osoby zdrowe. Dzieje się tak mimo konieczności częstych wizyt u lekarza, przeprowadzania badań kontrolnych, stałego przyjmowania leków immunosupresyjnych czy stosowania się do długiej listy zaleceń lekarskich.

Co więcej, badanie wykazało, że tacy pacjenci, mimo młodego wieku, rzadziej podejmują zachowania ryzykowne niż osoby zdrowe – nie dążą do ryzykowania tylko po to, by doświadczyć przyjemności, nie naśladują innych, którzy ryzykują. Zdaniem dr Anny Siwy-Hudowskiej, jest to wynik zaskakujący na tle dostępnych badań naukowych nad zachowaniami osób w wieku do 35 lat, które pokazują, że młodzi ryzykują o wiele częściej niż osoby starsze i robią tak po to, by doświadczyć dreszczyku emocji.

– Oznaczałoby to, że fakt przeszczepu serca, nazywany potocznie darem drugiego życia, może stanowić moment przewartościowania życia i zwiększać szacunek dla własnego zdrowia – twierdzi dr Siwy-Hudowska.

Dodaje, że zrealizowany przez Bartosza Pietruszewskiego projekt naukowy jest przede wszystkim uzupełnieniem luki badawczej w zakresie badań psychologicznych nad pacjentami po przeszczepach serca. W Polsce takich badań właściwie nie ma.

 

Źródło:

Biuro Prasowe i PR
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

(RynekZdrowia)